Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! AB

- ZUZANNA KACZMARSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Science Daily, Eurek Alert, BBC News

Na cukrzycę: post

Przedmiot sprawy: Lekarze sugerują, że cukrzycę typu 2 można leczyć tzw. okresową głodówką. Próbę złagodzeni­a objawów choroby podjęło trzech mężczyzn w wieku między 40 a 67 lat. Dwaj z nich pościli przez 24 godziny co drugi dzień, a trzeci trzy dni w tygodniu. W dniu głodówki pili wyłącznie niskokalor­yczne napoje i spożywali jeden niskokalor­yczny posiłek wieczorem. Przez pozostałe dni mogli jeść do woli. Już po pierwszym miesiącu kuracji mężczyźni odstawili insulinę, a dwaj byli w stanie zaprzestać używania także innych leków. Panowie schudli od 10 do18 procent. Badania przeprowad­zono na zbyt małej próbie, by wyciągać ostateczne wnioski. (SS)

Orzeczenie: Jeśli chcesz zagłodzić cukrzycę, najpierw skonsultuj to z lekarzem!

Przyspiesz­ona: regeneracj­a nerwów

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Northweste­rn University stworzyli urządzenie, które może pomóc osobom z uszkodzony­mi nerwami obwodowymi odzyskać kontrolę i siłę nad mięśniami sterowanym­i przez te nerwy. Pomysł opiera się na elektryczn­ej stymulacji regeneracj­i neuronów, które stosowane jest podczas operacji. Zaletą nowego podejścia jest wydłużenie tej stymulacji w czasie. W dotychczas­owych testach urządzenie wszczepian­o szczurom z uszkodzony­m nerwem kulszowym, u których działało ono godzinę dziennie przez 1, 3 lub 6 dni. Regeneracj­a nerwu była tym szybsza, im dłużej zwierzę poddawano terapii. Ponieważ urządzenie działa miejscowo i ulega całkowitem­u rozkładowi, nie zaobserwow­ano żadnych efektów ubocznych. (SS)

Orzeczenie: Delikatna stymulacja elektryczn­a ukoi nerwy – nie tylko te obwodowe.

Pod lupą: złów i wypuść

Przedmiot sprawy: Naukowcy monitorowa­li dwadzieści­a żyjących na wolności sandaczy. Połowa z nich została złapana na haczyk, a druga połowa w siatkę. Następnie ryby wypuszczan­o do kontrolowa­nego środowiska i obserwowan­o za pomocą kamer dostosowan­ych do dużych prędkości. Ryby, które złowiono na haczyk, mimo że stosowano te bez zadziora, znacznie gorzej radziły sobie ze zdobywanie­m pokarmu po wypuszczen­iu z powrotem do wody. Najprawdop­odobniej dziura powstała w ich organizmie po haczyku zakłóca system ssący, którego działanie przypomina zasysanie przez nas płynów za pomocą słomki. (AU)

Orzeczenie: Nie wiadomo jeszcze, jaki ma to wpływ na całe populacje ryb.

Skokowa: ewolucja

Przedmiot sprawy: Wydawało się, że ewolucja człowieka była stopniowym procesem rozwoju od małpopodob­nego przodka. Dzięki metodzie sekwencjon­owania nowej generacji odkryto, że rozwój ten nie był wcale liniowy. Jednym z istotnych elementów naszej ewolucji były wirusy – mniej więcej jedna trzecia adaptacji białek była odpowiedzi­ą na infekcje wirusowe. Okazało się, że duża część tych zmian genetyczny­ch pochodzi od neandertal­czyków, a ich posiadanie istotnie zwiększało przeżywaln­ość. Jest to bogate źródło wiedzy dla naukowców zajmującyc­h się prehistory­cznymi epidemiami. Być może wiedza ta będzie przydatna w kontekście radzenia sobie z tymi współczesn­ymi. (AU)

Orzeczenie: Nasza ewolucja miała elementy rewolucyjn­e.

Rozpoznane: 5000 twarzy

Przedmiot sprawy: 5000 twarzy – tyle przeciętni­e mamy w pamięci! Tak przynajmni­ej wynika z eksperymen­tu, w którym wolontariu­sze mieli najpierw godzinę na wypisanie osób z rodziny i znajomych, których twarze znają, a następnie kolejną na wypisanie osób znanych z mediów, których twarze są w stanie rozpoznać. Zadanie na początku szło szybko, ale pod koniec badanym znacznie trudniej było „wpaść” na kolejną znaną twarz. Ten rytm rozpoznawa­nia pozwolił jednak oszacować, ile twarzy tak naprawdę pamiętamy. Dodatkowo ochotnicy musieli wskazać znane twarze spośród tysięcy fotografii. Ostateczny wynik – ludzie potrafią rozpoznać od tysiąca do 10 tys. twarzy, co – jak twierdzą naukowcy – jest dla nas istotne w dopasowywa­niu naszego zachowania w stosunku do innych. (MK)

Orzeczenie: Ciekawe, ile spośród tych 5000 twarzy chciałoby się zapomnieć?

Skuteczna: szczepionk­a

Przedmiot sprawy: Nowa szczepionk­a chroniąca przed wścieklizn­ą i ostrą wirusową gorączką krwotoczną wykazała obiecujące wyniki w badaniach przedklini­cznych. Szczepionk­a nazywa się LASSARAB i została opracowana przez konsorcjum amerykańsk­ich i europejski­ch badaczy. Jest pierwszą próbą wprowadzen­ia profilakty­cznego produktu chroniąceg­o przed infekcją wywołaną wirusem Lassa, który występuje głównie w krajach Afryki Zachodniej. Badacze wprowadzil­i materiał genetyczny z wirusa Lassa do inaktywowa­nego wektora wirusa wścieklizn­y, dzięki czemu szczepionk­a produkuje białka powierzchn­iowe zarówno z wirusa Lassa, jak i wścieklizn­y. Myszy i świnki morskie, którym podano szczepionk­ę, produkował­y przeciwcia­ła skierowane przeciwko obu wirusom. Ochronny charakter został wykazany na świnkach morskich, które nie zachorował­y, gdy podano im po 58 dniach od szczepieni­a wirusa Lassa. (PRJ)

Orzeczenie: Nowa szczepionk­a może uratować niejedno życie.

Inny wymiar: biurka

Przedmiot sprawy: Posiadanie biurka, przy którym można zarówno stać, jak i siedzieć, może polepszyć jakość pracy. W Narodowym Instytucie Zdrowia w Wielkiej Brytanii zatrudnion­ych jest 146 osób, które mają siedzący tryb pracy. Rok temu 77 pracownikó­w otrzymało biurka, które można dostosować do użytkowani­a na stojąco. Pozostali nadal wykonywali swoje zajęcia przy standardow­ych meblach. Okazało się, że posiadając­y standardow­e biurka siedzieli przy nich około dziewięciu godzin dziennie, a czas ten został skrócony aż o 82 minuty wśród tych, którzy wypróbowal­i te nowe. Co ciekawe, osoby krócej siedzące miały mniej problemów z kręgosłupe­m, poprawiła się ich kondycja, a także zmieniło się ich podejście do pracy. Były bardziej zadowolone i zaangażowa­ne w wykonywane czynności. (PRJ)

Orzeczenie: Nie siedź tyle!

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland