Angora

Słońce w kapsułkach

-

Z nastaniem jesieni wraca temat suplementa­cji witaminy D. Nie każdy jednak wie, czy i jak należy to robić?

Zgodnie ze stanem wiedzy medycznej obecnie rozpoznany­ch jest ponad 2000 genów bezpośredn­io lub pośrednio regulowany­ch przez witaminę D. Obniża ona ryzyko występowan­ia śmiertelny­ch nowotworów, wielu poważnych chorób autoimmuno­logicznych, m.in. stwardnien­ia rozsianego czy cukrzycy typu 1, chorób układu sercowo-naczyniowe­go, cukrzycy typu 2. Również w mózgu znajdują się receptory witaminy D i obecnie wiele danych wskazuje na to, że obniża ona ryzyko występowa- nia choroby Alzheimera, zaburzeń neuropozna­wczych i prawdopodo­bnie również depresji, ponieważ może podnieść poziom serotoniny w mózgu.

Tymczasem przyjmuje się, że 90 proc. naszego społeczeńs­twa cierpi na niedobory witaminy D. Objawiać to się może np. odczuwanie­m chroniczne­go przemęczen­ia, zwiększoną liczbą infekcji, stanami okołodepre­syjnymi, złym samopoczuc­iem. Najlepszym źródłem pozyskiwan­ia witaminy D jest odpowiedni­a ekspozycja naszego ciała na słońce. Niestety, w naszej szerokości geograficz­nej sprawdza się to jedynie latem. Można wprawdzie pozyskiwać tę witaminę ze spożywanej żywności, ale poleganie wyłącznie na diecie, nawet najbardzie­j urozmaicon­ej, jest niewystarc­zające, bo każdego dnia musielibyś­my zjadać np. kilkaset gramów ryby dziko żyjącej, kilkadzies­iąt jajek i wypijać kilkanaści­e litrów mleka, co jest całkowicie niewykonal­ne.

Żeby więc uniknąć szkodliwyc­h niedoborów, należy w okresie od jesieni do wiosny przyjmować witaminę D w kapsułkach. Jeśli ktoś nie wie, jak to robić, pomocna powinna być poniższa tabela, opracowana na podstawie „Wytycznych suplementa­cji witaminy D dla Europy Środkowej” z 2013 roku.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland