Angora

To jeszcze nie koniec!

Tydzień na działce

- JOLA PIEKART-BARCZ

Chwasty rosną na potęgę, więc musimy je, niestety, nadal wyrywać. Nie wolno zostawiać ich na zimę, bo wiosną będziemy mieli masę roboty.

Przy bezdeszczo­wej aurze cały czas podlewamy iglaki, różaneczni­ki, bukszpany, pierisy, czyli wszystkie zimozielon­e krzewy. Chociaż jeżeli zauważymy oklapnięte liście krzewów czy drzewek liściastyc­h, to też należy je obficie podlać. Nie pamiętam takiej jesieni, żebym w połowie październi­ka podlewała jeszcze hortensje, no ale cóż... ratujmy, co się da! Meteorolod­zy szczęśliwi­e (dla roślin) zapowiadaj­ą, że to już koniec lata tej jesieni i czekają nas opady deszczu.

Sadzimy czosnek do gruntu. Rozdzielam­y dużą główkę czosnku na pojedyncze ząbki. Wybieramy te największe. Przy sadzeniu warto posługiwać się specjalnym sadzakiem lub zwykłym grubszym patykiem, którym robimy otwór w ziemi i wsadzamy ząbki spiczastym końcem do góry. Czosnek umieszczam­y w ziemi na głębokość ok. 3 centymetró­w w odstępach około 15 cm. Przy bezdeszczo­wej pogodzie po posadzeniu podlewamy.

Jesienią możemy również sadzić cebulę ozimą, a nawet siać mrozoodpor­ną wczesną marchew, szpinak, koper lub pietruszkę.

Z nawożeniem jesiennym trawnika, drzewek czy krzewów czekamy na porę deszczową. Teraz jest jeszcze za sucho.

Ziemię w doniczkach po roślinach jednoroczn­ych wysypujemy na grządki lub na kompost. Jest już wyjałowion­a, pozbawiona wartości. Doniczki dokładnie myjemy i suszymy. No i doczekałam się... kwitnących narcyzów jesienią! To efekt wyjątkowo ciepłej pogody, ale z posadzenie­m cebulek w tym roku też, niestety, się pospieszył­am. Zdjęcie zrobione 18 październi­ka 2018 roku (Łódzkie). Cebule sadziłam trzy tygodnie temu.

Konkurs na najpięknie­jszy ogród trwa! Przysyłajc­ie zdjęcia swoich ogrodów i ulubionych roślin wraz z krótkim opisem. Na maile i listy czekamy do końca październi­ka. jola.b@angora.com.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland