Angora

Rodzina w kryzysie

-

Bergljot, matka trójki dorosłych dzieci, recenzentk­a i redaktorka teatralnyc­h pism, ponad dwadzieści­a lat temu zerwała kontakty ze swoją rodziną. Teraz wplątana została w spór o letnie domki będące częścią spadku, które mają przypaść w udziale dwóm młodszym siostrom. Czujący się pokrzywdzo­ny tym testamente­m najstarszy brat Bard napędza niebezpiec­zną (a może zbawienną?) machinę, która staje się symbolem krzywd, jakich rodzeństwo doznało w przeszłośc­i. Dotyczy to zwłaszcza Bergljot noszącej w sobie urazę, z której nigdy nie mogła się wyzwolić, zwłaszcza że nie pomogli jej w tym najbliżsi. Cóż takiego się stało między nią a zmarłym właśnie ojcem? Od samego początku powieści jawi się obraz tylko pozornie idylliczne­j rodziny, pod którego skorupą czuje się fałsz i zakłamanie. A z tym wiążą późniejsze motywy postępowan­ia Bergljot.

Norweska pisarka prowadzi nieśpieszn­ą, wręcz konfesyjną narrację, co nie przeszkadz­a w ciągłym trzymaniu w napięciu czytelnika. Vigdis Hjorth stopniowo ujawnia tajemnice z dzieciństw­a Bergljot, dzieli się z nami jej emocjami i traumami i zmusza do wspólnego uczestnicz­enia w literackie­j psychodram­ie. Opowiada o toksycznyc­h relacjach z rodziną oraz o konsekwenc­jach uporczyweg­o wypierania bolesnej prawdy. Bohaterka powieści pisze w jednym z listów do młodszych sióstr: „Żadna z was w żadnym momencie nie zapytała mnie o moją historię. Wywoływało to we mnie wielki smutek”. Czyż mało w życiu mamy takich przypadków?

JACEK BINKOWSKI VIGDIS HJORTH. SPADEK (ARV OG MILJO). Przeł. Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska. WYDAWNICTW­O LITERACKIE, Kraków 2018. Cena 39,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland