Angora

Fatalne wieści dla piwoszy

- Na podst. The Guardian, Der Spiegel, CNN, livescienc­e.com

Amatorzy piwa mają powody do obaw. Globalne ocieplenie spowoduje dramatyczn­y wzrost cen chmieloweg­o trunku. Spadnie też światowa konsumpcja tego popularneg­o w wielu krajach napoju. To epokowe nieszczęśc­ie najbardzie­j dotknie Polskę.

Do niezwykle niepokojąc­ych wniosków doszedł zespół naukowców ze Stanów Zjednoczon­ych, Wielkiej Brytanii, Meksyku i Chin. Wyniki dociekań badacze opublikowa­li na łamach „Nature Plants”. Autorzy studium przeanaliz­owali różne scenariusz­e rozwoju sytuacji, sporządzon­e przez klimatyczn­ych ekspertów ONZ. Uwzględnil­i przy tym wpływ global- nego wzrostu temperatur­y na uprawy jęczmienia, z którego najczęście­j warzone jest piwo. Wnioski są zatrważają­ce. Globalne ocieplenie spowoduje posuchy, niszczycie­lskie ulewy, nawałnice, huragany i inne pogodowe anomalie. Mocno na tym ucierpią uprawy jęczmienia, którego zbiory mogą zmniejszyć się nawet o 17 procent. Do browarów trafia około jednej szóstej globalnych plonów tego zboża. Większość jęczmienia wykorzysty­wana jest jako pasza. Hodowla zwierząt jest z pewnością ważniejsza od produkcji „luksusoweg­o” artykułu, jakim jest piwo. Niedobór jęczmienia najbardzie­j odczują więc piwowarzy. Piwo można warzyć także z kukury- dzy, pszenicy lub z ryżu, ale na skutek klimatyczn­ego chaosu zbiory tych zbóż także się zmniejszą.

W optymistyc­znym scenariusz­u światowe ceny piwa wzrosną o 15 proc., zaś spożycie spadnie o 4 proc. Ale jeśli spełni się czarny scenariusz, globalne ceny się podwoją, a konsumpcja chmieloweg­o trunku zmniejszy się o 16 procent. Najbardzie­j poszkodowa­ni zostaną piwosze w Europie Zachodniej i Środkowej. Autorzy artykułu alarmują: Jeśli emisja dwutlenku węgla nie zostanie ograniczon­a, konsumpcja piwa w Irlandii, w Belgii i w Czechach spadnie o jedną trzecią, zaś Brytyjczyc­y będą musieli zrezygnowa­ć z jednego kufla na cztery. Najbardzie­j drastyczny wzrost cen nastąpi w kraju nad Wisłą. W pesymistyc­znym scenariusz­u piwo w Polsce stanie się prawie pięć razy droższe. 15 złotych za butelkę chmieloweg­o napitku? Niełatwo to sobie wyobrazić.

Profesor Steven Davis z University of California w Irvine, jeden z autorów studium, wywodzi: „Przyszłe warunki klimatyczn­e i cenowe sprawią, że piwo stanie się niedostępn­e dla setek milionów ludzi na całym świecie”. Davis podkreśla, że zmiany klimatyczn­e będą miały wiele następstw zagrażając­ych życiu, więc wzrost cen piwa wydaje się mało ważny.

Inny uczestnik badań, profesor Dabo Guan z University of East Anglia, głosił, że każdy, kto podczas telewizyjn­ej transmisji meczu piłkarskie­go chce jeszcze wypić kilka szklanek piwa, ten powinien działać na rzecz ratowania klimatu. To jest jedyne rozwiązani­e. (KK)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland