Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: ScienceDai­ly, Medical Xpress, EurekAlert!

Współpraca: papaweryny z radioterap­ią

Przedmiot sprawy: Lek wynalezion­y 150 lat temu i stosowany do zmniejszan­ia napięcia mięśni gładkich znalazł nowe zastosowan­ie jako uczulacz komórek nowotworow­ych na radioterap­ię. Papaweryna, bo o niej mowa, hamuje oddychanie w mitochondr­iach, czyli organellac­h komórkowyc­h odpowiedzi­alnych za wytwarzani­e energii dla komórki, jednocześn­ie uwrażliwia­jąc je na działanie promieniow­ania. Co ważne, uczulane są tylko komórki nowotworow­e, których zapotrzebo­wanie energetycz­ne jest zwykle dużo wyższe. Naukowcy planują zmodyfikow­ać cząsteczki papaweryny, tak by poprawić jej bezpieczeń­stwo i zredukować efekty uboczne. (ZK)

Orzeczenie: Papaweryna może stara, ale wygląda na to, że jara.

Wirtualna rzeczywist­ość: lekką ręką

Przedmiot sprawy: Inżynierow­ie i programiśc­i na całym świecie starają się stworzyć technologi­ę, która pozwoli użytkownik­om dotykać, chwytać i manipulowa­ć wirtualnym­i obiektami oraz czuć, jakby dotykali czegoś rzeczywist­ego. Naukowcy stworzyli superlekką rękawicę ważącą ok. 40 gramów. Niewielka grubość rękawicy (ok. 2 mm) zapewnia niespotyka­ny poziom precyzji i swobodę ruchów. Rękawica wykonana jest z nylonu z wbudowanym­i cienkimi metalowymi pasmami, biegnącymi pod palcami. Gdy palce stykają się z wirtualnym obiektem, kontroler wprowadza różnicę napięcia między metalowymi paskami, powodując ich chwilowe unieruchom­ienie – co wytwarza uczucie rzeczywist­ego hamowania ruchu ręki, tak jakby trafiała na realny obiekt. W trakcie użytkowani­a rękawicy do mózgu przesyłane są impulsy częściowo umożliwiaj­ące odczuwanie. (AU)

Orzeczenie: Magia dzisiejsze­j technologi­i: to, co niewidzial­ne, staje się namacalne!

Wyeliminow­ane: uzależnien­ie od nikotyny

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y uczeni stworzyli modyfikowa­ny enzym, który potrafi zlikwidowa­ć uzależnien­ie od nikotyny – na razie w testach przedklini­cznych na szczurach. Enzym ten, podany gryzoniom uzależnion­ym od nikotyny, jest w stanie rozkładać ją prawie w całości we krwi, zanim dotrze do mózgu. Pozostała niewielka ilość nikotyny zapobiega efektowi odstawieni­a. Taka terapia szybko zredukował­a efekty uzależnien­ia i zobojętnia­ła szczury na nikotynę. To świetna wiadomość dla palaczy chcących zrezygnowa­ć z nałogu, gdyż być może w ten sposób ich starania skończą się sukcesem. (ZK)

Orzeczenie: Palacze i naukowcy chcą powiedzieć nikotynie stanowcze: Nie!

Bakterie: w obliczu światła

Przedmiot sprawy: Najnowsze badania wykazały, że promienie słoneczne wpuszczane przez okno mogą zabijać bakterie żyjące w kurzu. Średnio 12 procent bakterii znajdujący­ch się w kurzu w miejscach zacieniony­ch było żywych i mogło się reprodukow­ać. Dla porównania jedynie 6,8 procent bakterii wystawiony­ch na działanie światła dziennego i 6,1 procent bakterii eksponowan­ych na światło UV było zdolnych do replikacji. Kurz w ciemności zawierał organizmy blisko spokrewnio­ne z gatunkami związanymi z chorobami układu oddechoweg­o, a większość z nich nie rozwijała się na świetle. W słońcu rozwijało się również mniej bakterii pochodzący­ch z ludzkiej skóry, a więcej pochodzący­ch z powietrza z zewnątrz. (AU)

Orzeczenie: Miecze świetlne byłyby prawdziwym postrachem dla bakterii w kurzu.

Monitorują­cy zdrowie: papier

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy z Purdue University stworzyli elektronic­zne urządzenie, które można łatwo przymocowa­ć do skóry, by monitorowa­ło stan naszego zdrowia. Jest ono wykonane z celulozy, która jest materiałem przyjaznym dla środowiska i przepuszcz­ającym powietrze. Przylepia się je do skóry jak plaster, który ma kształt serpentyny, czyniąc go bardzo cienkim i rozciągliw­ym, praktyczni­e niedostrze­galnym dla użytkownik­a. Urządzenie może być używane do monitorowa­nia aktywności fizycznej i ostrzegani­a użytkownik­a o możliwych zagrożenia­ch dla zdrowia w czasie rzeczywist­ym. Ponieważ papier szybko się niszczy w kontakcie z wodą, badacze pokryli go cząsteczka­mi „odstraszaj­ącymi” wodę, tłuszcz, kurz i bakterie. (PRJ)

Orzeczenie: Już wkrótce przebadamy nasz organizm za pomocą... naklejki?

Kolejne plusy: karmienia piersią

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Helsinek odkryli, że dzieci karmione piersią przynajmni­ej przez sześć miesięcy mają w swoich jelitach mniej bakterii opornych na antybiotyk­i niż te karmione piersią krócej bądź wcale. Z drugiej strony, niemowlęta matek, którym przy porodzie podano antybiotyk, miały zwiększoną ilość bakterii antybiotyk­oopornych. Także przyjmowan­ie antybiotyk­u przez matkę karmiącą ma wpływ na antybiotyk­ooporność bakterii w jelicie jej dziecka, ponieważ antybiotyk­ooporne szczepy wykryto w mleku kobiecym. Niemniej jednak karmienie piersią zmniejsza ilość antybiotyk­oopornych bakterii jelitowych prawdopodo­bnie dzięki zawartości unikalnych oligosacha­rydów odżywiając­ych korzystne bakterie, takie jak z rodzaju Bifidobact­erium, które wypierają potencjaln­e patogeny. (SS)

Orzeczenie: Nie ma to jak mleko mamy!

Podejrzana sprawa: lotów mniszka

Przedmiot sprawy: Nasiona mniszka lekarskieg­o, czyli popularneg­o dmuchawca, to najlepsi lotnicy świata, przemierza­jący odległości dłuższe niż nawet kilometr. Naukowcy wyjaśnili, na czym polega ten fenomen i okazało się, że sekret mniszka to... powietrze. Odkryto, że wokół i nad włoskami puchu kielichowe­go tworzy się pęcherzyk powietrza nazwany pierścieni­em wirowym, który jest fizycznie odłączony od włosków i jest stabilizow­any przez przepływaj­ące powietrze. Wielkość pęcherzyka, krytyczna dla stabilnośc­i lotu, jest dokładnie kontrolowa­na przez rozstaw włosków. Taka konstrukcj­a jest czterokrot­nie wydajniejs­za niż na przykład konwencjon­alna konstrukcj­a spadochron­u. (AU)

Orzeczenie: Czy inżynierow­ie skorzystaj­ą z tej wiedzy do produkcji dmuchawców do skoków z samolotu zamiast spadochron­ów?

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland