Mikrofon ANGORY

Angora - - Wybraliśmy Sobie! - WOJCIECH NOMEJKO

Tablice pamięci

Jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia było ich w Warszawie i okolicach niemal 450. Kute w szarym piaskowcu tablice z krzyżem maltańskim upamiętniały miejsca walk i masowych egzekucji wykonywanych na mieszkańcach stolicy. Do obecnych czasów na murach Warszawy przetrwało blisko 160 tablic.

„Nie jesteśmy tego świadomi, a to pokazuje skalę zacierania się pamięci o tych tragicznych dla Warszawy wydarzeniach” – powiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas uroczystości odsłonięcia pierwszej tablicy pamięci z napisami w językach polskim i angielskim. Piotr Gliński przypomniał, że w przyszłym roku obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

„Pielęgnowanie pamięci o tym wydarzeniu jest naszym obowiązkiem. Dbając o prawdę historyczną głoszoną w miejscach kaźni naszych rodaków, odnawiając miejsca pamięci im poświęcone, uzupełniając je, a także czyniąc je bardziej przystępnymi zarówno dla polskich, jak i zagranicznych odbiorców, spełniamy nasz obowiązek” – powiedział wicepremier.

Nie tak szybko

„Nie tak szybko! Dopiero co ogłosiłam, że mam plan działania, aby doprowadzić do zniesienia wiz, zanim zakończę swoją misję. Pracuję nad tym tak ciężko, jak tylko potrafię. Jestem optymistką i wierzę, że tym razem jest szansa na przeprowadzenie zmiany. Macie moje słowo, ta sprawa ma dla mnie wysoki priorytet, postaram się ją załatwić” – powiedziała ambasador USA zapytana o plany dotyczące zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków. Georgette Mosbacher uczestniczyła w Polsko-Amerykańskim Forum Młodzieżowym Razem Lepiej połączonym z ceremonią otwarcia nowej siedziby American Center Warsaw w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Pani ambasador przyznała, że określenie dziś terminu zniesienia wiz dla polskich obywateli nie jest możliwe.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.