Lawina krzywd

Angora - - A To Polska Właśnie - PIOTR IKONOWICZ MW/KP

Komornik zabrał panu Tadeuszowi całe wynagrodzenie. Jego żona od kilku lat czeka na operację zdjęcia zaćmy. Mają już kilka tysięcy długu czynszowego. On pracuje jako parkingowy i zarabia 2000 zł. Ona nie pracuje, bo ledwo widzi. Odmówiono im rozłożenia zadłużenia na raty. Są o krok od utraty dachu nad głową. Zajęcie komornicze ich dobiło. Dlatego przyszli do mnie na dyżur. Interweniujemy w Izbie Komorniczej. Szukamy panu Tadeuszowi lepszej pracy z lepszym zarobkiem. Załatwiam pani Małgosi szybką operację oczu, żeby mogła iść do jakiejś roboty. Mamy nadzieję, że przy naszej pomocy wyjdą na prostą. W Kancelarii kłębi się tłum. Na szczęście jest z nami pan Piotr – radca prawny, który bierze na siebie część obowiązków.

Pani Ewa mieszka na Waszyngtona 96 w Warszawie. Firma Orange sprzedała ją razem z mieszkaniem jakiejś spółce. Spółka podwyższyła czynsz z 1050 zł na 2400 zł. Płaci co miesiąc 720 zł, bo tylko tyle może. Zostaje jej na życie niecałe 350 zł. Na próżno prosi o pomoc miasto. Urzędnicy odpowiadają, że „przecież ma gdzie mieszkać”. Dług rośnie, a ona nie wie już, co robić. Umawiamy się na wizytę u burmistrza. Wychodzę na 10 minut, żeby się przejść, bo zbyt dużo nieszczęść opowiedziano mi w zbyt krótkim czasie, i muszę „przewietrzyć głowę”. Po drodze, na podwórku, wysłuchuję jeszcze dwóch historii. Na szczęście sprawy są stosunkowo łatwe.

Kobieta około czterdziestki zamieszkała z mężem na prowincji. Małżeństwo nie wyszło i wróciła do domu matki – tam, gdzie spędziła większość życia. Sąd jednak nie uwierzył, że mieszkała z matką stale do jej śmierci i odmówił jej prawa najmu lokalu po matce. Zarabia jako woźna w szkole za płacę minimalną. Jest zdrowa i nie należy do kategorii osób chronionych prawem przed eksmisją na bruk. Nie jest dzieckiem, kobietą w ciąży, ubogim emerytem, bezrobotną ani osobą niepełnosprawną. Nie ma więc wielkich szans na orzeczenie sądu przyznające jej prawo do lokalu socjalnego. Za to, co jej zostanie po wynajęciu mieszkania, trudno będzie w Warszawie przeżyć. Nie wiemy, co robić. Na razie obiecuję, że będę ją reprezentował w sądzie na sprawie o eksmisję. Przyjęliśmy 12 osób. Pozostałych umówiliśmy na późniejsze terminy.

Przedszkolanka źle się poczuła w pracy. Zabrało ją pogotowie. Zmarła. Okazało się, że była zarażona meningokokami – takie informacje krążą wśród rodziców. Przedszkole działa już normalnie. Ale rodzice boją się, czy ich dzieci na pewno są bezpieczne.

Chodzi o przedszkole w Kleosinie, dokąd trafiają dzieci z okolicznych miejscowości. Od kilku dni w nim wrze. – Co z naszymi dziećmi? Czy w przedszkolu potrzebna jest dezynfekcja?

Na polskich stacjach paliw można zobaczyć takie symbole geometryczne, jak na stacjach paliw w całej Unii Europejskiej, a w nich liczby. Ale spokojnie: zostały też stare oznaczenia!

Nowego zupełnie nie muszą się obawiać właściciele pojazdów, którzy od 12 października kupili je bądź dopiero to zrobią w salonie. Te bowiem mają już odpowiednio oznakowane wlewy paliwa.

Wystarczy spojrzeć na wewnętrzną stronę klapki (korka) wlewu, gdzie jest odpowiedni symbol, i dopasować do tego widniejący nad pistoletem i na pistolecie dystrybutora na stacji. Wszystko jest także wyjaśnione w instrukcji użytkowania pojazdów – nie tylko aut osobowych, ale też ciężarowych, autobusów, motocykli, motorowerów czy quadów.

– Stare oznaczenie na stacjach paliw i to na wlewach nowych aut to duże ułatwienie. Jednego możemy być pewni – kierowcy od tego nie zgłupieją i nie będzie fali pomyłek na stacjach benzynowych – komentuje dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl.

Stare oznaczenia są zgodne z dyrektywą, ale umieszcza się je tylko na pompie dystrybutora. Etykiety mają specyficzne wzory dla benzyny, oleju napędowego, wodoru oraz gazu ( CNG, LNG i LPG).

Benzyna oznakowana jest dużą literą „E” w kółku i jest skrótem od słowa „etanol”. Cyfrowe oznaczenie, np. 5 lub 10, to procentowa zawartość biokomponentów (do tej wartości). E85 w Polsce nie zatankujemy. W kwadracie znajdują się oznaczenia oleju napędowego (diesla).

„B” to biodiesel, zaś znajdująca się za literą wartość liczbowa to maksymalna ilość ( w procentach) biokomponentu dopuszczalna do użycia w danym pojeździe. Ów dodatek to estry metylowe kwasów tłuszczowych.

W Polsce takiego oznaczenia dla diesla nie znajdziemy, ale w niektórych państwach unijnych tak – to „XTL”, który jest parafinowym olejem napędowym wytwarzanym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa. Skład jest prawie identyczny z tradycyjnym olejem napędowym.

Romb zarezerwowano dla autopaliw gazowych. Informacja wewnątrz znaku określa, czy pojazd może być napełniony wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub gazem płynnym (LPG).

Ktoś zapyta: – A co z oznaczeniem dystrybutorów pojazdów elektrycznych? Wszak „elektryków” jest coraz więcej! Stosowana norma (CEN) dla etykiet i punktów ładowania jest dopiero opracowywana.

Aby ułatwić Państwu orientację w zawiłościach nowej dyrektywy europejskiej w sprawie rozwoju paliw alternatywnych (obowiązuje od 12 października br.), wystarczy wyciąć z naszej gazety infografikę. Przyda się zwłaszcza za granicą i gdy już w naszym kraju stare oznaczenia znikną z dystrybutorów paliwowych.

Dynamicznie drożejąca w pierwszych dniach października ropa naftowa oraz znaczne podwyżki hurtowych cen oleju napędowego i LPG spowodowały, że znowu ich zakup wiąże się z większymi wydatkami (...). Fakt, że od początku września krajowe rafinerie oferują „napęd” w cenach wyższych niż benzynę, spowodował również, że po raz pierwszy w 2018 roku na wielu polskich stacjach paliwo to kosztuje więcej niż benzyna Pb95 (...).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.