Kaszubi odcinają się od PiS

Angora - - A To Polska Właśnie - ADAM NOWIŃSKI

W Kostkowie na Kaszubach ustawiono olbrzymi głaz, na którym zawisła pamiątkowa tablica, a na niej znalazły się serdeczne podziękowania skierowane do postaci, której obecna władza wprost nienawidzi.

„Bóg, Honor, Ojczyzna. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Prezydentowi Lechowi Wałęsie, dla upamiętnienia jego wkładu w odzyskanie suwerenności przez Polskę, inne kraje Europy oraz doprowadzenie do wycofania wojsk byłego ZSRR, które ostatecznie opuściły Polskę 17 września 1993 r. W uznaniu Kaszubi” – brzmi inskrypcja na pamiątkowym głazie ustawionym w Kostkowie.

Dedykacja dla Lecha Wałęsy w dzisiejszych czasach jest niezwykle wymowna. Z pewnością nie spodoba się rządzącym z PiS, którzy „nie pałają sympatią” do byłego prezydenta. O tym ruchu Kaszubów poinformował na Facebooku wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

To, co stało się w Kostkowie, wpisuje się w ogólny nurt na Pomorzu, gdzie PiS nie jest zbyt popularną partią. Przypomnijmy, że województwo pomorskie jest jedynym, w którym Koalicja Obywatelska nawet nie potrzebuje partnera, by rządzić w sejmiku. Jak informowaliśmy w naTemat. pl, ewenementem w skali kraju jest Puck. W tym kaszubskim mieście nie ma ani jednego radnego z partii Jarosława Kaczyńskiego.

***

Podkarpacie chce się odgrodzić od reszty Polski

Samorządowcy PiS z Podkarpacia chcą ogłosić swoje województwo regionem „wolnym od aborcji, in vitro, eutanazji, ideologii gender i seksedukacji”. Jak podało Radio Maryja, politycy mają już gotowy projekt specjalnej uchwały. Ich pomysł mogą podchwycić inne województwa, w których władzę zdobył PiS.

Projekt uchwały przedstawił Jacek Kotula, radny sejmiku województwa podkarpackiego z ramienia PiS. W jej myśl województwo zostałoby ogłoszone regionem pro-life (czyli de facto anti-choice), co jest podobno wyrazem poglądów mieszkańców Podkarpacia. Według radia są oni przeciwnikami „aborcji, eutanazji, in vitro, ideologii gender, seksedukacji i ogólnej demoralizacji dzieci”. Uchwała ma zostać przygotowana na wzór tej, którą uchwaliło włoskie miasto Werona. Ciekawe jest to, że Werona leży w regionie administracyjnym Wenecja Euganejska, który znany jest we Włoszech z dążenia do secesji.

Niemniej projekt uchwały na Podkarpaciu poparło już 25 z 33 radnych sejmiku województwa. Po naniesieniu poprawek radni przystąpią do głosowania na najbliższej sesji. Jeśli uchwała na Podkarpaciu przejdzie, to może ona także zostać wprowadzona w innych województwach, w których władzę przejął PiS. To może być początek nowego podziału Polski.

Tymczasem w Sejmie nadal zalega projekt ustawy autorstwa m. in. polskich organizacji pro- choice, który dotyczy liberalizacji tzw. kompromisu aborcyjnego. Cały czas nie wiadomo, kiedy posłowie przystąpią do rozpatrzenia go i kiedy trafi do komisji.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.