Droga Ojczyzno!

Angora - - Aktualności -

Niezmiernie cieszę się z okazji Twojej setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Życie w wolnym kraju to życie przepełnione radością. Dzięki wolności mogę chodzić do szkoły, na którą tak często narzekam, dzięki wolności mogę mówić w języku polskim oraz czuć się bezpiecznie we własnym kraju.

Chciałabym Ci powiedzieć, że jesteś piękna. W każde wakacje mam okazję podziwiać Twoje wspaniałe krajobrazy i cudowne dzieła przyrody. Wysokie Tatry, mieniące się akweny na Mazurach, zachód słońca nad Bałtykiem, parki narodowe oraz wiele innych miejsc i widoków – wszystko to ma swój własny, niepowtarzalny urok. Jestem dumna z tego, że jestem Polką. Cieszę się, że moimi rodakami byli tak wielcy ludzie jak Jan Paweł II, Maria Skłodowska-Curie i Władysław Reymont, których chciałabym w przyszłości naśladować. Polsko, z kart historii poznaję Twoją przeszłość, która nie była łatwa. Mimo rozbiorów, wojen, okupacji – Ty nadal istniejesz. To wszystko dzięki ludziom, którzy z miłości do Ciebie byli w stanie oddać swoje życie. Bardzo przykre jest to, że my, młodzi ludzie, nie doceniamy dzisiaj tego, że żyjemy w wolnym kraju. Nie mamy szacunku do symboli narodowych, wielu z nas nie zna wszystkich zwrotek hymnu państwowego. Nie dbamy o kulturę słowa, a dla osób nieco starszych od nas najważniejsza jest władza i pieniądze, a nie Twój los – naszej Ojczyzny.

Pragnę, żebyś już zawsze była wolna. Mam nadzieję, że będą Tobą zarządzać ludzie, którzy postarają się ochronić Cię przed wojnami. Liczę na to, że w razie sytuacji kryzysowej mój naród potrafi się zjednoczyć do wspólnej walki o życie w niepodległym kraju, tak jak walczyli o to nasi przodkowie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.