Sztuczny księżyc jak superlatarnia

Wielkie i małe rzeczy

Angora - - Technicznie -

Unikalny świecący satelita przypominający pod względem działania Księżyc zawiśnie nad chińską metropolią – Chengdu. Kosmiczny reflektor jest ośmiokrotnie bardziej wydajny pod tym względem od Srebrnego Globu i może oświetlić obszar o średnicy od 10 do 80 km, zastępując system miejskich latarni. Wynalazek w 2020 roku zostanie wyniesiony na orbitę stacjonarną, by rozpocząć pracę.

Nowatorski projekt nie przez wszystkich został przyjęty z entuzjazmem. Nie brakuje głosów, że zakłóci on naturalny rytm życia nocnych zwierząt, co negatywnie wpłynie na całą okoliczną przyrodę. Pomysłodawca rozwiązania – Wu Chunfeng z Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute – twierdzi jednak, że nie ma się czego obawiać. Blask sztucznego księżyca intensywnością będzie przypominał światło, z jakim codziennie mamy do czynienia o zmierzchu.

Chińska superlatarnia nie jest pierwsza. Pod koniec XX w. podobny wynalazek – w postaci lustra o 20-metrowej średnicy – testowali na orbicie Rosjanie. „Znamya”, zanim spłonęła w atmosferze, obejmowała zasięgiem obszar o 5-kilometrowej szerokości.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.