Zdrożne namiętności

Angora - - Witryna -

„Smoki wyobraźni”, pierwsza „dorosła” książka Pawła Wakuły, uznanego i nagradzanego autora literatury dziecięcej, powstała na prośbę córki, która zapytana, co chciałaby dostać na 18. urodziny, odpowiedziała: opowiadanie. Tak zaczął się cykl 14 historii o smokach, które tak naprawdę są egzemplifikacją historii o ludziach. Napisane trochę w starym stylu, pięknym, wysmakowanym językiem, o ważnych, trudnych, drażliwych tematach – są prawdziwie dżentelmeńską literaturą!

Konwencja jest taka: w przedziale nocnego pociągu podróżują dwaj mężczyźni. Jeden, dość dziwny, dostojny, o imponującym uzębieniu, okazuje się pisarzem, który wiezie manuskrypt nowej powieści i zapytawszy współpasażera, czy wierzy w smoki, proponuje mu jej przeczytanie i rozmowę. Zaskoczony podróżny godzi się...

Później mamy kolejno portrety: Walentego, Eustachego, Amadeusza, Bartłomieja, Fabrycego, Kaliksta, Winicjusza, Teofila, Emeryka, Gedeona, Antoniego, Dionizego i Alberta (wspólny), Wincentego i Tycjana. Każdy stwór jest w swoim rodzaju – przeżywa niespełnienie, odczuwa samotność, zdrożne namiętności, pogrąża się w zdziwaczeniu, folguje dzikim instynktom lub unicestwia się w imię uczuć wyższych. Podróżny – zaniepokojony coraz bardziej z każdym przeczytanym opowiadaniem – słyszy w którymś momencie odpowiedź pisarza: Nie ma w tej książce nic, czego nie ma w panu.

Paweł Wakuła dopowiada czytelnikom, że chciał napisać o samotności i inności każdego człowieka. O tym, że w każdym z nas czai się dziki potencjał. Wszystko to – zilustrowane znakomitymi, spatynowanymi i rozmytymi rysunkami, estetycznie wydrukowane – robi wspaniałe wrażenie!

Koniecznie. AGNIESZKA FREUS PAWEŁ WAKUŁA. SMOKI WYOBRAŹNI. WYDAWNICTWO LITERATURA. Seria: „Piętro wyżej”, Łódź 2018. Cena 26,90 zł.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.