W poszukiwaniu równowagi

Angora - - Wybierz Zdrowie! - Rozmowa z DARIĄ SERWĄ, instruktorką fitness w Vera Sport w Łodzi

– Zazwyczaj zajęcia fitness kojarzą się z dużą intensywnością, co nie wszystkim odpowiada. Czy podobnie jest z body balance?

– Body balance to rodzaj treningu praktycznie dla każdego – bez względu na wiek czy płeć. Można bowiem dobrać opcję ćwiczeń do własnych możliwości. – Na czym polega taki trening? – To unikalne połączenie elementów sztuk walki, tai-chi, jogi i pilatesu. Dzięki temu uzyskujemy więcej korzyści poprzez wzmacnianie mięśni, poprawę koncentracji czy koordynacji ruchowej. Budujemy siłę i wytrzymałość, zapewniając jednocześnie naszemu ciału elastyczność. Niezwykle istotna jest praca z oddechem, co pozytywnie oddziałuje na naszą sferę mentalną. – Jak to wygląda w praktyce? – Trening trwa 55 minut i rozpoczyna się kilkuminutową rozgrzewką w stylu tai-chi, co pozwala uruchomić całe ciało. W tym elemencie stawiamy na silną pracę nóg i wykonywanie płynnych se- kwencji określonych ruchów, w które zaangażowane są w dużej mierze także ręce. Już w tej fazie ważne jest prawidłowe oddychanie. Wszystko to pomaga wejść na odpowiedni poziom koncentracji i uspokojenia emocji. Później następuje faza właściwych ćwiczeń, trwająca 40 minut. Wypełniają ją elementy jogi i pilatesu, a poszczególne ćwiczenia wykonywane są w różnych pozycjach. W tym elemencie chodzi głównie o wzmacnianie mięśni i zwiększanie ich elastyczności. Końcowe 10 minut przeznaczone jest na medytację i relaksację oraz ćwiczenia oddechowe, co sprzyja wzmocnieniu efektów całego treningu. Zauważam, że wiele osób ma problem z poleżeniem przez kilka minut i pełnym odprężeniem się. Jeśli jednak to się uda, zapewniam, że poczujemy się fantastycznie, zarówno fizycznie, jak i mentalnie.

– Co jest głównym celem treningu?

– Najkrócej mówiąc, szukamy równowagi między fizycznością a mentalnością. Taki stan pozwala pracować zarówno nad ciałem, jak i odciąć się od świata zewnętrznego, przenosząc nas w trochę inny wymiar mentalny.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.