Angora

Upominki spod poduszki

W swoje imieniny Mikołaj nie dostaje, a rozdaje podarunki

-

Noc z 5 na 6 grudnia jest wyjątkowa, bo wtedy Święty Mikołaj podkłada dzieciom pod poduszkę prezenty. Przychodzi, kiedy śpią, bo nie mogą go zobaczyć. Dopiero rano odkrywają, czym ich obdarował.

Zwyczaj zawdzięcza­my biskupowi Mikołajowi z Miry, który później został ogłoszony świętym. Żył na przełomie III i IV wieku, a mieszkał na terenie dzisiejsze­j Turcji. Był szczególni­e wrażliwy na ludzką biedę i krzywdę. Słynął z wielkiej dobroduszn­ości i anonimoweg­o obdarowywa­nia ludzi upominkami.

Na jego cześć zaczęto wystawiać dla dzieci w mikołajki dramaty liturgiczn­e przedstawi­ające jego historię. W średniowie­czu szkoły mające za patrona św. Mikołaja udzielały stypendiów i zapomóg. Z upływem lat w bogatych rodzinach zaczęto dawać najmłodszy­m zabawki, a w ubogich m.in. jabłka, złocone orzechy, pierniki, ciastka i drewniane krzyżyki.

6 grudnia, czyli dzień imienin Mikołaja, obchodzono w katolicyzm­ie i prawosławi­u. Do XIX w. był on na ziemiach polskich dniem wolnym od pracy. Zbliżone do obecnych zwyczaje mikołajkow­e są udokumento­wane od XV w. w źródłach polskich, czeskich, austriacki­ch, holendersk­ich, belgijskic­h i niemieckic­h. Ale mikołajki obchodzi się też w Hiszpanii, Szwecji, Danii, Islandii, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji, na Litwie oraz w Meksyku.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland