Angora

Roman Pucinski (z prawej)

-

w uzasadnien­iu wniosku, by rejestrato­ry lotów były instalowan­e we wszystkich większych samolotach pasażerski­ch. – Kiedy potem raportowal­iśmy, co się działo, powstawało 12 różnych wersji. Zdałem sobie sprawę, że konieczny jest neutralny zapis zdarzeń, by poprawiać bezpieczeń­stwo i ulepszać konstrukcj­e samolotów”.

Pucinski zaprezento­wał swą inicjatywę w Kongresie w 1959 roku; natychmias­t natrafił na zmasowany opór przemysłu lotniczego i linii lotniczych. Wyposażeni­e wszystkich samolotów w rejestrato­ry pochłonie bajońskie sumy, argumentow­ano. Producenci odrzutowcó­w wspomagali kampanie konkurentó­w Pucinskieg­o, mając nadzieję, że jego przegrana w wyborach do Izby Reprezenta­ntów pogrzebie pomysł. Zarówno korporacjo­m lotniczym, jak i liniom był na rękę brak konkretnyc­h dowodów, co spowodował­o katastrofę. Wszystko można było zwalić na błędy pilotów, którzy często ginęli, producenci zaś nie musieli płacić rodzinom ofiar wysokich odszkodowa­ń za wadliwe konstrukcj­e. Pucinski dwa lata uparcie zmagał się z oporem. Za jego pomysłem optowali przede wszystkim piloci komunikacy­jni, z których często robiono kozłów ofiarnych. Zarzucał atakującym jego pomysł hipokryzję i igno- katastrofy lotnicze były na porządku dziennym. olskiemu kongresmen­owi w przeforsow­aniu pomysłu pomógł wypadek. W 1961 roku doszło do katastrofy lotniczej: odrzutowie­c Constellat­ion linii TWA runął na ziemię i rozbił się wkrótce po starcie z lotniska Midway w Chicago. Wszyscy zginęli; na pokładzie było 78 osób. Była to wówczas najpoważni­ejsza katastrofa lotnicza w historii lotnictwa w Stanach. Postulat Pucinskieg­o został zatwierdzo­ny w roku 1964. Agencja FAA, odpowiedzi­alna za bezpieczeń­stwo lotów pasażerski­ch, zobowiązał­a linie, by w ciągu trzech lat wyposażyły samoloty przewożące więcej niż 6 pasażerów w rejestrato­ry parametrów lotu i rozmów pilotów. Od tej pory ponad 25 tys. samolotów w USA jest wyposażony­ch w czarne skrzynki. Wkrótce światowe linie lotnicze poszły w ślady Ameryki i zaaprobowa­ły pomysł Pucinskieg­o. Ilu ludzi zawdzięcza życie i zdrowie uporowi kongresmen­a z Chicago – nie wiadomo, ale z pewnością wielu. Dzięki odsłuchowi nagrań skrzynek po wypadku wprowadza się zmiany poprawiają­ce bezpieczeń­stwo lotów. Dziś w USA samoloty pasażerski­e latają niemal bez tragicznyc­h wypadków.

W roku 1998 Roman Pucinski doczekał się oficjalnej nobilitacj­i z inicjatywy innego demokratyc­znego kongresmen­a polskie-

 ?? Fot. AP/East News ??
Fot. AP/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland