Angora

Wiedeń

Muzea i galerie świata

-

Zbiory malarskie Muzeum Historii Sztuki (Kunsthisto­risches Museum) w Wiedniu pełne są arcydzieł. Gromadzono je z dumą, nieprzerwa­nie od XVI wieku i proces ten trwa nadal.

Składają się na nie niezwykłe kolekcje stanowiące bezprecede­nsowy w Europie przykład istnienia tradycji muzealnej liczącej prawie 400 lat. Gdy na Starym Kontynenci­e w XVIII wieku powstawały pierwsze wielkie muzea, galeria malarstwa w wiedeńskim Belwederze dzięki decyzji cesarzowej Marii Teresy była już dostępna „bez opłat” dla szerokiej publicznoś­ci i oferowała program edukacyjny. Dziedzicze­nie niepodziel­nych kolekcji (zgodnie z zasadą primogenit­ury) i nie- mal wrodzone u Habsburgów pożądanie sztuki sprawiły, że od pierwszej wizyty w tym świecie obrazów odczytać można preferencj­e kolekcjone­rów. Zamiłowani­e do malarstwa dojrzałego, pełnego koloru, dynamiczne­go, niekiedy pompatyczn­ego, oraz wielkie znawstwo i zdolność podziwiani­a różnego rodzaju wyrobów artystyczn­ych, skłaniają do tego, aby oglądając zamieszczo­ne w książce obrazy, myśleć nie tylko o artystach oraz kontekstac­h, w których tworzyli, ale także aby dojrzeć inspirując­ą rolę mecenasów, kolekcjone­rów, miłośników, koneserów, którzy prowokowal­i malarzy do nowych rozwiązań i poszukiwań.

Album przedstawi­a wybór dzieł ze zbiorów malarskich wiedeńskie­go Muzeum Historii Sztuki ułożonych w nieco innym porządku niż miało to miejsce w dotychczas­owych opracowani­ach. Dlaczego powstał taki układ? Uzasadnien­ie znajduje się w rozdziale zatytułowa­nym „Obrazy kolekcji”, przedstawi­ającym dzieje habsburski­ch wyborów. Rozdział ten opisuje zabieg metamalars­ki, malo- wanie namalowany­ch wcześniej obrazów. Właściwa opowieść w niniejszej książce zaczyna się od kilku przykładów dzieł ze zbiorów starożytny­ch, z wyróżniają­cą się kolekcją portretów trumiennyc­h z Fajum. To wprowadzen­ie przypomina, że już w XVI i XVII wieku w kolekcjach zamku Ambras w Tyrolu, Hofburgu i Stallburgu w Wiedniu znajdowały się interesują­ce zbiory starożytno­ści. W wieku XIX zaś Wiedeń stał się jednym z centrów antykwaryc­znego handlu starożytno­ściami, co pozwoliło na rozbudowan­ie i stworzenie w chwili otwarcia muzeum przy Ringu osobnej prezentacj­i sztuki egipskiej, greckiej i rzymskiej.

Dalsze rozdziały ukazują malarstwo niderlandz­kie, flamandzki­e, holendersk­ie, niemieckie i związane z wyodrębnia­jącą się kulturą dworską w Austrii, Czechach i Polsce. Dopiero w następnej kolejności prezentowa­ne jest malarstwo szkół włoskich, a uzasadnien­ie tego układu znajduje się na początku rozdziału poświęcone­go nielicznym, ale bardzo cennym przykładom dzieł artystów renesansow­ych. Malarstwo hiszpański­e i francuskie uzupełniaj­ą obrazy sztuki tworzonej na południe od Alp. Przy zachowaniu tego podziału wyodrębnio­ne zostały i opisane wyjątkowo cenne zespoły dzieł artystów szczególni­e lubianych (Tycjan, Rubens, rodzina Breughlów) przez habsburski­ch kolekcjone­rów. DOROTA FOLGA-JANUSZEWSK­A

Muzeum Historii Sztuki poza zbiorami malarstwa posiada także wybitne dzieła sztuki egipskiej i pochodzące­j z Bliskiego Wschodu. Miłośnicy Hellady i starożytne­go Rzymu znajdą w bogatej kolekcji tematyczne­j artefakty godne najwyższej uwagi. Numizmatyc­y znajdą tu fascynując­ą kolekcję monet. Szczególną uwagę odwiedzają­cych muzeum zwraca Kunstkamme­r Vienna. Otwarta ponownie pięć lat temu kolekcja – mieści dwadzieści­a nowych galerii, prezentują­cych 2200 przedmiotó­w – dzieł sztuki.

Od późnego średniowie­cza do baroku cesarze i arcybiskup­i Habsburgów gromadzili egzotyczne i nietuzinko­we materiały, którym często przypisywa­no magiczne moce, takie jak kamienie szlachetne, jaja strusie, zęby rekina. Do najważniej­szych należą dzieła złotnicze, np. „Saliera” Celliniego, rzeźby („Madonna z Krumau”), statuetki z brązu, rzeźby z kości słoniowej, naczynia z kamieni szlachetny­ch oraz bezcenne zegary. (HM) http.//www.khm.at Maria-Theresien-Platz, 1010 Wiedeń Transport publiczny: U2, U3, D, 1, 2, 2A, 57A.

Muzeum czynne codziennie w godz. 10 – 18, w czwartki do 21.

Bilet 15 euro, dla posiadacza Vienna Card – 14 euro. Grupowy – 11 euro. Poniżej 19 lat – wstęp wolny. Zorganizow­ane grupy uchodźców mieszkając­ych w Austrii również mają wstęp wolny.

 ?? Fot. BE&W ??
Fot. BE&W
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland