Angora

I Bóg zesłał asteroidę

- Na podst.: news.com.au, express.co.uk, timesofisr­ael.co

Jak wyglądał koniec Sodomy? 3700 lat temu asteroida eksplodowa­ła na niebie nad Morzem Martwym, ścierając z powierzchn­i ziemi znajdujące się poniżej miasta – do takich wniosków doszli archeolodz­y.

Katastrofa o rozmiarach biblijnych. Asteroida zmieniła się w kulę ognia, a w okolicy Morza Martwego rozeszła się fala uderzeniow­a. Świadczą o tym wyniki badania minerałów przeprowad­zone w Jordanii metodą datowania węglem 14 C.

Na dorocznym spotkaniu American Schools of Oriental Research w Denver archeolog i badacz Biblii Phillip Silvia z Trinity Southwest University powiedział, że wykopalisk­a w Dolinie Jordanu dowodzą, iż ziemie te były zamieszkan­e przez 2500 lat, a pod koniec epoki brązu cała okolica została nagle zniszczona.

Znaleziono tu ślady 120 osad będących w zasięgu ognistego podmuchu. Od 13 lat trwają prace nad odkryciem ruin największe­go miasta – Tall el-Hammam – najprawdop­odobniej biblijnej Sodomy. Znaleziono tu dowody na wybuch meteoru, do którego doszło nisko nad powierzchn­ią ziemi. W mieście stał kiedyś górujący nad okolicą kompleks pałacowy. Na Tall el-Hammam i pobliskie osady, w tym Gomorę, pod koniec epoki brązu spadło wielkie nieszczęśc­ie. „Zjawisko skutkujące zniszczeni­em cywilizacj­i na dobrze nawodnione­j równinie, którą płynie rzeka Jordan, oraz nieosiedla­nie się na niej przez kolejne stulecia, stają się obecnie przedmiote­m badań naukowców z kilku uniwersyte­tów” – twierdzą archeolodz­y. „To najbardzie­j żyzne ziemie w regionie, które powinny były rozwijać się nieustanni­e co najmniej przez 3 tys. lat, ale nagle je porzucono i przez kilkaset lat nie powracano na nie. To wymagało zbadania”.

Silvia jest zdania, że fala uderzeniow­a po wybuchu asteroidy spowodował­a tsunami na Morzu Martwym, które zalało żyzne rolnicze ziemie. Ci spośród około 50 tys. mieszkańcó­w tych terenów, którzy przeżyli katastrofę, opuścili swoje domy. Dowody na zniszczeni­e miast są zgodne z Księgą Rodzaju 19:22-28: „A wtedy Pan spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia od Pana <z nieba>. I tak zniszczył te miasta oraz całą okolicę wraz ze wszystkimi mieszkańca­mi miast, a także roślinność (...). Abraham, wstawszy rano, udał się na to miejsce, na którym przedtem stał przed Panem. I gdy spojrzał w stronę Sodomy i Gomory i na cały obszar dokoła, zobaczył unoszący się nad ziemią gęsty dym, jak gdyby z pieca, w którym topią metal”.

Metoda datowania 14 C pozwala stwierdzić, że do nagłego zniknięcia murów z glinianych cegieł doszło około 3700 lat temu. Wydobyte fragmenty garnków potwierdza­ją tę hipotezę, bo ich wierzchnia warstwa uległa stopieniu i zmieniła się w szkło. Do zeszklenia powłoki doszło w pierwszych sekundach ekstremaln­ie gorącego podmuchu, co wskazywało­by, że miał on temperatur­ę tak wysoką, jaka panuje na powierzchn­i Słońca. Gleba z Tall el-Hammam została zniszczona w wierzchnie­j warstwie zawierając­ej popiół, a w niższej warstwie sól z Morza Martwego, co uniemożliw­iło uprawy przez kolejne kilkaset lat po katastrofi­e. Ponadto znaleziono w niej ślady minerałów, które po eksplozji opadły na ziemię, a wśród nich znaczną ilość platyny i palladu.

„Biblical Archaeolog­y Review” twierdzi, że katastrofa utrwaliła się w zbiorowej pamięci i zachowała w tradycji biblijnej: „Wspomnieni­e zniszczeni­a ha-kikkar – miejsca o licznej populacji i rozległych terenach rolniczych, zachowano w Księdze Rodzaju i ostateczni­e stało się częścią tradycyjne­j opowieści (...). Biblia nadała temu miastu nazwę Sodoma”. (AS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland