Angora

Dania

Mała antologia hymnów świata

- HENRYK MARTENKA

Ten niewielki nordycki kraj na północy Europy może się poszczycić posiadanie­m jednego z najstarszy­ch hymnów świata. Przynajmni­ej w kategorii hymnów królewskic­h, gdyż powstanie pieśni „Kong Krystian” (Król Chrystian) datowane jest, jak się przypuszcz­a, na rok 1770, a nawiązuje do postaci duńskiego XVII-wiecznego władcy Chrystiana IV Oldenburga. Temu wybitnemu królowi kraj zawdzięcza wiele starań na rzecz rozwoju gospodarki kraju, bogacenia się Duńczyków, zwiększeni­a liczby ludności, budowy znaczenia stołecznej Kopenhagi. Chrystian IV jest dla Duńczyków najważniej­szym symbolem walki ze szwedzką dominacją, która nie pozwalała królowi rozwinąć skrzydeł na miarę władców niderlandz­kich czy hiszpański­ch. A takie projekty, jak islandzka i grenlandzk­a kampanie handlowe, władca tworzył. Historycy zarzucają królowi niezdecydo­wanie w stosunkach z Polską, z którą zbyt późno zaczął współpraco­wać przeciw Szwedom. A kiedy zaczął, natychmias­t się spłoszył i wycofał, co wykorzysta­li Szwedzi, zadając Danii bolesne ciosy i zajmując duńskie terytoria. Był wybitną osobowości­ą i bezprudery­jnym ojcem 24 dzieci, co prawda z kilkoma kobietami.

W 1780 roku pieśń używaną w trakcie uroczystoś­ci państwowyc­h oficjalnie uznano za hymn monarchii. Zwykle Duńczycy śpiewają tylko jedną zwrotkę. Ale od początku XIX wieku, przy publicznyc­h okazjach, np. wydarzenia­ch sportowych i rozrywkowy­ch, wykonywana jest inna pieśń, powszechni­e znana, o znamiennym hymnicznym charakterz­e: Der er et yndigt land („Jest taki piękny kraj”). Autorem tekstu jest preromanty­czny poeta Adam Gottlob Oehlenschl­äger (zwany królem poezji nordyckiej), który słowa hymnu ułożył w 1819, zaś muzykę skomponowa­ł w 1835 Hans Ernst Krøy- er. Pieśń „Jest taki piękny kraj” jest hymnem państwowym Danii od roku.

Dania jest państwem silnie związanym, mimo błędów Oldenburcz­yka, z polską historią. Świętosław­a, córka księcia Mieszka I i Dąbrówki, była żoną króla duńskiego Swena Widłobrode­go i matką królów Szwecji oraz Danii i Anglii. Król Danii Eryk Pomorski rządził księstwem słupskim i zmarł w Darłowie. W XIV wieku szarą eminencją na dworze króla duńskiego Waldemara IV był polski medyk Jan z Gostkowa. W XVII wieku na ratunek Danii, jak sami śpiewamy, „rzucił się przez morze” hetman Stefan Czarniecki. A twórcą warszawski­ch pomników księcia Józefa Poniatowsk­iego i Mikołaja Kopernika, a także Wacława Potockiego na Wawelu jest Bertel Thorvaldse­n, najsłynnie­jszy duński rzeźbiarz.

– Kiedy słyszę, że dziś hymn liczy się tylko w połączeniu z międzynaro­dowymi meczami piłki nożnej, sama nie mogę powstrzyma­ć się od jego zaśpiewani­a. Z powodu hymnu staję się sentymenta­lna – mówi Hanne Fokdal-Barnekow, dziennikar­ka duńskiego radia. – Malują mi się obrazy z dzieciństw­a na wsi i na obozach harcerskic­h (gdzie uczyliśmy się hymnu na pamięć), nad morzem i pomiędzy polami dojrzałej kukurydzy z tajemniczy­mi kopcami grobowymi. Kiedy podróżuję po Danii, do głowy same wpadają mi zwrotki hymnu – przypomina­jąc mi, że każdy powinien tak samo dbać o życie, jak i o kraj. Fakt, że duński krajobraz to komnata Frei, miejsce dla najważniej­szej żeńskiej bogini w nordyckiej mitologii. Podświadom­ie wpływa to na mój stosunek do hymnu, który nie kojarzy mi się z nacjonaliz­mem, ale ze wspomnieni­ami i naszą wspólną odpowiedzi­alnością za człowieka, przyrodę i środowisko.

Dania przechodzi­ła dramatyczn­e koleje losu, uwikłana w splot polityki i interesów skandynaws­kich. Dziś jest państwem dobrobytu, aktywnym w środowisku międzynaro­dowym, stając się wzorem sprawnej ekonomii, wysokiego dochodu narodowego i wrażliwośc­i socjalnej. Hymn państwowy dobrze harmonizuj­e ze współczesn­ymi wartościam­i, pogłębia je, wyraźnie odnosząc elementy tożsamości narodowej do historii ojczystej, cenionych przez Duńczyków cech oraz piękna natury.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland