W Europie wódka w odwrocie

Angora - - Wódko, Pozwól Żyć -

Ostatnie dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat wpływu spożycia alkoholu na ludzkie zdrowie pokazują, że w europejskim rankingu picia nastąpiły zmiany.

Litwa i pozostałe dwa kraje nadbałtyckie nie zajmują już najwyższego miejsca na alkoholowym podium. Na czele nacji najbardziej lubiących alkohol znalazła się Mołdawia. Z danych WHO wynika, że przeciętny Mołdawianin spożywa 15,2 litra czystego alkoholu rocznie. To między innymi efekt wzrostu produkcji wina, jego jakości i niewygórowanej ceny tego szlachetnego trunku.

Mołdawianie wyprzedzili niedawnych liderów – Litwinów (15 litrów, o litr mniej niż w ostatnim badaniu) oraz Czechów (14,4 l). Wysoko, bo na 7. miejscu, znaleźli się Bułgarzy (12,7 l), ale wśród mężczyzn są liderami (aż 21 l na osobę rocznie, bo Bułgarki „tylko” 4,9 l). Bułgarzy należą do nielicznych europejskich nacji, u których coraz większym powodzeniem cieszy się spożycie wysokoprocentowych produktów alko- holowych (40-procentowych i mocniejszych destylatów). To niemal wyłącznie mocna rakija z winogron, śliwek, jabłek oraz tego, co jeszcze spadnie z drzewa! Słabość do codziennego zaglądania do kieliszka powoduje, że dziś blisko 7 proc. Bułgarów cierpi na różnego rodzaju choroby zagrażające życiu. Co ciekawe w piciu alkoholu Bułgarzy wyprzedzili... Rosjan, a media w tym kraju z tego powodu nie ukrywają bliżej niesprecyzowanej... satysfakcji. W Rosji, gdzie picie (nadużywanie) alkoholu od lat uważane jest za czołowy problem wagi państwowej, spożycie czystego alkoholu spadło do 11,7 l. To, że wódka jest dziś w odwrocie, świadczy nie tylko spadek Litwy z pozycji lidera i dalsze miejsce „wódkolubnej” Rosji, ale też Finlandii – tradycyjnie „mocnego gracza” w klasyfikacji 40-procentowych trunków (10,7 l).

Polska plasuje się w połowie alkoholowego rankingu. Przeciętny dorosły Polak wypija 11,6 litra czystego alkoholu rocznie. Przoduje piwo, tuż za nim wciąż wódka. Według WHO Polacy będą

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.