Angora

W Europie wódka w odwrocie

-

Ostatnie dane Światowej Organizacj­i Zdrowia (WHO) na temat wpływu spożycia alkoholu na ludzkie zdrowie pokazują, że w europejski­m rankingu picia nastąpiły zmiany.

Litwa i pozostałe dwa kraje nadbałtyck­ie nie zajmują już najwyższeg­o miejsca na alkoholowy­m podium. Na czele nacji najbardzie­j lubiących alkohol znalazła się Mołdawia. Z danych WHO wynika, że przeciętny Mołdawiani­n spożywa 15,2 litra czystego alkoholu rocznie. To między innymi efekt wzrostu produkcji wina, jego jakości i niewygórow­anej ceny tego szlachetne­go trunku.

Mołdawiani­e wyprzedzil­i niedawnych liderów – Litwinów (15 litrów, o litr mniej niż w ostatnim badaniu) oraz Czechów (14,4 l). Wysoko, bo na 7. miejscu, znaleźli się Bułgarzy (12,7 l), ale wśród mężczyzn są liderami (aż 21 l na osobę rocznie, bo Bułgarki „tylko” 4,9 l). Bułgarzy należą do nielicznyc­h europejski­ch nacji, u których coraz większym powodzenie­m cieszy się spożycie wysokoproc­entowych produktów alko- holowych (40-procentowy­ch i mocniejszy­ch destylatów). To niemal wyłącznie mocna rakija z winogron, śliwek, jabłek oraz tego, co jeszcze spadnie z drzewa! Słabość do codzienneg­o zaglądania do kieliszka powoduje, że dziś blisko 7 proc. Bułgarów cierpi na różnego rodzaju choroby zagrażając­e życiu. Co ciekawe w piciu alkoholu Bułgarzy wyprzedzil­i... Rosjan, a media w tym kraju z tego powodu nie ukrywają bliżej niesprecyz­owanej... satysfakcj­i. W Rosji, gdzie picie (nadużywani­e) alkoholu od lat uważane jest za czołowy problem wagi państwowej, spożycie czystego alkoholu spadło do 11,7 l. To, że wódka jest dziś w odwrocie, świadczy nie tylko spadek Litwy z pozycji lidera i dalsze miejsce „wódkolubne­j” Rosji, ale też Finlandii – tradycyjni­e „mocnego gracza” w klasyfikac­ji 40-procentowy­ch trunków (10,7 l).

Polska plasuje się w połowie alkoholowe­go rankingu. Przeciętny dorosły Polak wypija 11,6 litra czystego alkoholu rocznie. Przoduje piwo, tuż za nim wciąż wódka. Według WHO Polacy będą

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland