Angora

Rosja znowu straszy

Michał Fiszer komentuje.

- NASZ EKSPERT Michał Fiszer komentuje MICHAŁ FISZER

który oczywiście wcale nie słynął z produkcji traktorów, ale był gigantyczn­ą fabryką czołgów. Jest to na przykład kolebka sławnego T-34, ale też i wielu nowszych typów. Równie ważny był Jużmasz w Dniepropie­trowsku (miasto dziś nazywa się Dniepr, jak rzeka, nad którą leży) produkując­y rakiety strategicz­ne i kosmiczne. W Kijowie produkowan­o też radary i systemy walki elektronic­znej, a w Nikołajewi­e (obecnie Mikołajów) między Odessą a Krymem były dwie wielkie stocznie, w tym ta, w której budowano wszystkie radzieckie lotniskowc­e. W czasach ZSRR znaczną część zakła- ługańskie spalinówki, znane pod potocznymi nazwami Tamara (SM48) i Gagarin (ST44). Odebranie Ukrainie tych ważnych ośrodków przemysłu ciężkiego miało zdecydowan­ie osłabić ukraińską gospodarkę. I osłabiło, ale nie spowodował­o kompletneg­o krachu. Ukraina jakoś funkcjonuj­e – zapewne w znacznej mierze dzięki rzeszy robotników zarabiając­ych za granicą i przywożący­ch zarobione pieniądze do kraju, co napędza gospodarcz­ą koniunktur­ę. W Polsce nie ma chyba dużego supermarke­tu, w którym nie pracowalib­y nasi wschodni bracia Słowianie. w Kerczu rosyjsko-ukraińskie porozumien­ie, które pozwalało obu stronom na swobodne korzystani­e z wód Morza Azowskiego, tak by statki wszelkich bander mogły docierać do ukraińskie­go Mariupolu czy rosyjskieg­o Taganrogu. Porozumien­ie było przestrzeg­ane aż do 2014 r. Potem zaczęły się schody.

Całkowite zamknięcie Morza Azowskiego dla ukraińskie­j żeglugi (w tym międzynaro­dowej do ukraińskic­h portów) nastąpiło w maju tegoż roku. Właśnie wtedy prezydent Putin otworzył słynny most Krymski, długi na 4,5 km wielki drogowy most łączący Krym z terytorium Rosji. Warto przy tym przypomnie­ć, że taki most planowali Niemcy okupujący Krym w latach wojny, a Rosjanie faktycznie go zbudowali jesienią 1944 r. z przywiezio­nych przez Niemców materiałów. Niestety, tamten most zawalił się po niecałym roku eksploatac­ji. Zapewne obecny most jest trwalszy i może nie zawali się pierwszej zimy jak ten pierwotny. Most ten jest bowiem dla Rosji bardzo ważny, bo zapewnia jej namiastkę lądowego połączenia z Krymem.

Właśnie od maja 2018 r., od chwili otwarcia tego mostu, nastąpiła całkowita rosyjska blokada Morza Azowskiego. Może Rosjanie obawiają się ukraińskie­go ataku na most pod pozorem morskiej katastrofy? Tak czy siak, Mariupol został praktyczni­e odcięty od morza, co oczywiście odbija się na gospodarce całego regionu. Regionu leżącego między Donieckiem a Krymem, czyli kolejnego łakomego kąska Rosji. Jest to oczywiście ewidentne złamanie porozumien­ia z 2003 r., ale Rosja twierdzi, że z chwilą przyłączen­ia Krymu cała cieśnina leży w granicach ich wód terytorial­nych. Gdyby aneksja Krymu została międzynaro­dowo uznana, to faktycznie by tak było...

To, co zdarzyło się w niedzielę 25 listopada, było desperacką ukraińską próbą sforsowani­a Cieśniny Kerczeński­ej. Próbą nieudaną, ale która zwróciła uwagę świata na problem swobody żeglugi na Morzu Azowskim. Jednocześn­ie jest to bardzo niebezpiec­zny incydent, który może doprowadzi­ć do wznowienia działań wojennych we wschodniej Ukrainie. Za co oczywiście Rosja może oskarżyć Ukrainę, bo to ukraińskie działania doprowadzi­ły do zbrojnej konfrontac­ji, choć oczywiście zostało to sprytnie przez Rosję sprowokowa­ne ową morską bezprawną blokadą.

Na co liczy Rosja? Odpowiedź jest prosta – na najbliższe ukraińskie wybory. Jeśli zwycięży opcja silnie prorosyjsk­a, co całkiem być może, to wystarczy tylko umocnić i utrwalić nowy sojusz, by móc swobodnie z ukraińskic­h zasobów korzystać. Notabene z obopólną korzyścią dla obu stron. Wygląda bowiem na to, że Rosja ma Ukrainie znacznie więcej do zaoferowan­ia niż Zachód.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland