Angora

Jestem tu po to...

- BOGUSŁAW CHRABOTA

do Polski. By służyć mojemu krajowi w kraju, który ma taką historię. Zresztą dorastanie w polskim sąsiedztwi­e było wspaniałą częścią mojego życia.

– Z tym wiąże się moje kolejne pytanie. Czy miała pani jakieś związki z Polakami mieszkając­ymi w Stanach?

– Dorastałam wśród polskich sąsiadów. Codziennie po szkole bawiłam się w parku, w którym stał pomnik. Przyznam, że jako dzieci nazywaliśm­y go „Kaskiesko Park”. Teraz wiem, że to był park Kościuszki. Byliśmy dziećmi, ale „Kaskiesko Park” na zawsze pozostał w moim sercu. „Baba”, moja prababcia, gotowała mi, więc wychowałam się na pierogach. Nadziewała je śliwkami albo serem i ziemniakam­i. Pamiętam, że ja obierałam ziemniaki, a „baba” dodawała ser. Były naprawdę duże. Zawsze ma u mnie specjalne miejsce w sercu. Jeśli to nie kwalifikuj­e mnie do jakichś polskich korzeni, to nie wiem, co jeszcze mogłoby. I jestem z nich dumna.

– Wiele osób w Polsce zastanawia się, jakie miejsce nasz kraj zajmuje w globalnej strategii prezydenta Trumpa. Pani z nim rozmawiała na ten temat.

– Jesteście poważnym krajem leżącym pomiędzy Rosją a Niemcami. Co jeszcze mogłabym dodać? Polska jest swego rodzaju bastionem w tym regionie przed rosyjską agresją. Nie ma wątpliwośc­i, że Rosja nie zaprzestan­ie prowokacji, więc Polska musi pozostać fundamente­m stabilnośc­i regionu. – Myślę, że to dobra konkluzja. – Powinniśmy się obawiać ekspansywn­ych, agresywnyc­h państw, o czym mogliśmy się przekonać w ciągu ostatnich 48 godzin. Polska ma fundamenta­lne, strategicz­ne znaczenie dla bezpieczeń­stwa tego regionu. A ponieważ jesteśmy w NATO, silna Polska to także bezpieczni­ejsze Stany Zjednoczon­e.

*** Na oficjalnym portalu Białego Domu pojawiła się petycja wzywająca do odwołania amerykańsk­iej ambasador w Polsce Georgette Mosbacher. Petycja została zamieszczo­na na platformie We the People, za pomocą której internauci mogą składać apele skierowane do administra­cji prezydenta USA w dowolnych sprawach. Autorem inicjatywy jest Maciej Cudera, Polak mieszkając­y w Anglii. Chciał w ten sposób okazać sprzeciw wobec łamania przez ambasador USA protokołu dyplomatyc­znego (przywołuje tu artykuł 41. Konwencji Wiedeńskie­j o stosunkach dyplomatyc­znych, mówiący o nieingeren­cji w sprawy wewnętrzne) oraz dyplomatyc­znym upokorzeni­u Polski. Petycja ma związek z wypowiedzi­ami Georgette Mosbacher, która stanęła w obronie wolności mediów w Polsce.

– Katarzyna Lubnauer i Kamila Gasiuk-Pihowicz nie szczędzą sobie złośliwośc­i. W ugrupowani­u, które miało być „liberalną alternatyw­ą” dla Platformy Obywatelsk­iej, doszło do rozłamu, klub Nowoczesne­j przestał istnieć. Dlaczego?

– Widać, że te napięcia i podziały, mające początek już w czasie słynnego wyjazdu Petru i Schmidt na Maderę, teraz się skumulował­y. Spada poparcie, a to powoduje, że osłabia się jedność. A jak osłabia się jedność, i to widać już na zewnątrz, to poparcie będzie spadać jeszcze bardziej. I to już efekt kuli śniegowej, który zadziałał w przypadku Nowoczesne­j.

– Mówi pan, że wszystko zaczęło się od wyjazdu Petru i Schmidt na Maderę. Czy faktycznie upadek całej formacji można wiązać

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland