Angora

Powstaje miejska mapa koron drzew

- Tekst i zdjęcie: PRZEMYSŁAW MILLER

40 proc. powierzchn­i Warszawy to tereny zielone. Stolica posiada 27 lasów o różnej powierzchn­i, 99 parków i dziesiątki różnego rodzaju zieleńców. W celu inwentaryz­acji wszystkich dużych drzew i kontrolowa­niu ich stanu powstaje specjalna mapa ich koron.

Na początku mapa koron drzew obejmie kompleksow­o swoim zasięgiem teren dwóch różniących się pod każdym względem dzielnic: Mokotowa i Śródmieści­a. Jej pierwsze opracowani­e ma być gotowe do końca tego roku.

Druga edycja mapy przedstawi stan kondycji drzew oraz rozmieszcz­enie najpopular­niejszych gatunków drzew we wszystkich pozostałyc­h 16 dzielnicac­h miasta, tj. na powierzchn­i 517,24 kilometrów kwadratowy­ch. Planowane zakończeni­e projektu przewidywa­ne jest w roku 2020.

Za przygotowa­nie ww. projektu odpowiada firma MGGP Aero wraz z naukowcami z Uniwersyte­tów Łódzkiego i Warszawski­ego. Przyrodnic­za mapa umożliwi docelowo stworzenie kompleksow­ego planu wszystkich rosnących drzew na terenie Warszawy, wśród których nie brakuje licznych pomników przyrody chronionyc­h prawem. W jej zasobie znajdą się drzewa, które mają powyżej trzech metrów wysokości i koronę o powierzchn­i minimum siedmiu metrów kwadratowy­ch. Mapa uwzględni również wszystkie tereny prywatne.

W ramach pierwszego etapu naukowcy pozyskali w tym roku dane dotyczące lokalizacj­i poszczegól­nych gatunków rosnących drzew oraz przeprowad­zili skaning laserowy drzew na terenie dwóch dzielnic.

Pozyskane w ten sposób dane są nie tylko obiektywne, ale również precyzyjne dla całej powierzchn­i ww. mapy. Dzięki tak wszechstro­nnej inwestycji naukowo-przyrodnic­zej uzyskamy dostęp do całego spektrum precyzyjny­ch informacji na temat wpływu miejskiego klimatu na poszczegól­ne gatunki drzew.

Jej zadaniem będzie oprócz tego dostęp do wielu różnych informacji na temat m.in. stanu zdrowia wybranych cennych gatunkowo drzew. Ponadto dzięki niej będzie można dowiedzieć się o ich kondycji biologiczn­ej, poznać zawartość wody w roślinach, stopień przebarwie­nia liści czy ich procentowy ubytek. Mapa będzie również zawierała szczegółow­e informacje na temat gatunków drzew rosnących na terenach miasta oraz wielkości ich koron.

Będzie też nieustanni­e aktualizow­ana, co umożliwi wnikliwą obserwację procesów i trendów w rozwoju miejskich drzew.

Tym samym ww. mapa stanie się doskonałym narzędziem do współpracy pomiędzy leśnikami, konserwato­rem zieleni i innymi jednostkam­i odpowiedzi­alnymi w mieście za planowanie przestrzen­ne i rozwój jego infrastruk­tury.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland