Angora

Koniec z wyrzucanie­m jedzenia!

-

Marnując żywność, marnujemy naszą piękną planetę – to hasło kampanii mającej na celu zmianę sposobu myślenia ludzi i racjonalne robienie zakupów. Organizacj­a Narodów Zjednoczon­ych ds. Żywienia i Rolnictwa alarmuje, że marnotrawi­enie jedzenia przyczynia się do zagłady naszej planety. Problem dotyczy mieszkańcó­w krajów rozwinięty­ch, a także tych rozwijając­ych się. Eksperci są zdania, że ponad 1/3 produkowan­ej na całym świecie żywności czyli 1,3 miliarda ton, ląduje w koszu! W Polsce to 9 milionów ton. Rocznie z powodu marnotrawi­enia jedzenia do atmosfery trafia aż 3,3 miliarda ton gazów cieplarnia­nych. Pamiętajmy, że codziennie na Ziemi głoduje prawie miliard ludzi, a co pięć sekund z głodu umiera dziecko. Najwięcej produktów marnują hipermarke­ty i sklepy.

Chcąc nagłośnić problem, fundacja Banki Żywności przygotowa­ła serię spotów. Wśród haseł znalazły się: „Kupuj to, co potrzebuje­sz. Rób zakupy z listą! Produkcja jednego bochenka chleba wymaga tyle energii, ile zużywa przeciętna rodzina w ciągu całego dnia” czy „Produkcja kilograma żywności wymaga średnio tyle wody, ile przeciętny człowiek wypija w ciągu dwóch miesięcy. Nie wyrzucaj!”.

Federacja Polskich Banków Żywności to 31 Banków Żywności znajdujący­ch się terenie całego kraju. W 2017 roku wsparły one 1 447 844 osoby potrzebują­ce, przekazują­c w Polsce ponad 65 500 ton żywności na cele społeczne. Trafiła ona między innymi do jadłodajni, świetlic środowisko­wych, noclegowni i domów dla bezdomnych.

Na świecie ten problem także nie pozostaje bez odzewu. W Austin zakazano wyrzucania jedzenia w restauracj­ach. Ich właściciel­e mogą obdarowywa­ć nadającym się do spożycia posiłkiem bezdomnych, a resztki powinni wysyłać na farmy jako paszę dla zwierząt lub na kompostown­iki.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland