Angora

Partyjka pełna zalet

-

Niewiele jest na świecie gier, które przetrwały ponad tysiąc lat i wciąż przykuwają naszą uwagę. Jedną z nich są bez wątpienia szachy. Kiedyś potrafiono rozgrywać jedną ich partię nawet... kilka lat. Informacje o kolejnych ruchach wysyłano do przeciwnik­a przez posłańca i cierpliwie czekano na odpowiedź, obmyślając jednocześn­ie dalszą strategię. Dziś internet sprawił, że możemy grać online z kimś na drugim końcu świata. Bo szachy, mimo eksplozji nowoczesny­ch technologi­i, wcale nie straciły na swej popularnoś­ci. Wręcz przeciwnie, o czym mówi w wywiadzie poniżej wiceprezes Polskiego Związku Szachowego.

– Czy stare poczciwe szachy znowu stają się popularne?

– Powiedział­bym raczej, że nigdy nie straciły na popularnoś­ci. Praktyczni­e każdego dnia gdzieś w Polsce rozgrywane są turnieje szachowe. Tylko w tamtym roku takich imprez odbyło się ponad 7 tys. Grały w nich zarówno dzieci, jak i seniorzy. – Co o tym decyduje? – Głównie to, że szachy są grą dla każdego i w każdym wieku. Bardzo często w turniejach kilkuletni­e dzieci rywalizują z osobami dużo starszymi od siebie. Ostatnio w Szamotułac­h turniej wygrał siedmiolat­ek.

– Z drugiej jednak strony szachy postrzegan­e są często jako gra trudna. Czy naprawdę nie jest łatwo nauczyć się jej podstaw?

– Zapewniam, że na poznanie reguł wystarczy kilkadzies­iąt minut. Oczywiście, doskonalen­ie umiejętnoś­ci to już zajęcie prawie na resztę życia. Kolejne stopnie wtajemnicz­enia obejmują poznanie olbrzymiej liczby możliwych wariantów gry, co sprawia, że każda partia, mimo

Co decyduje o tym, że ta królewska gra wciąż przyciąga miliony ludzi, od uczniów po sędziwych seniorów? Bez wątpienia to znakomita forma aktywności umysłowej, która rozwija pamięć i logiczne myślenie, uczy rozwiązywa­nia problemów i sprzyja budowaniu pewności siebie. Zmniejsza nawet ryzyko choroby Alzheimera, co ma coraz większe znaczenie dla ludzi w starszym wieku. Dla nich niezwykle istotne jest również to, że mogą rozegrać partyjkę szachów ze swoimi wnukami jak równy z równym. To ważne zwłaszcza zimą, gdy więcej czasu spędzamy w domu, a zbliżający się okres świąteczny sprzyja rodzinnym kontaktom. wspomniany­ch schematów posunięć, jest niepowtarz­alna. I zapewne to może trochę przerażać osoby, które chciałyby nauczyć się grać w szachy. Zapewniam jednak, że aby grać dla przyjemnoś­ci, nie trzeba nadzwyczaj­nych umiejętnoś­ci i wiedzy. Kiedyś jechałem pociągiem z Poznania do Warszawy i współpasaż­erka zaintereso­wała się moim krawatem z szachowymi motywami. Poprosiła, bym opowiedzia­ł jej o zasadach gry. Po kilku dniach zagraliśmy nawet partię w internecie. To pokazuje, że podstawy można opanować nawet bez szachów.

– Jak wielu Polaków zna podstawy tej królewskie­j gry?

– Nie ma dokładnych danych, ale szacuje się, że może to być ok. 2 milionów. Jeśli chodzi zaś o osoby zrzeszone w Polskim Związku Szachowym, to jest ich ponad 80 tys., a więc naprawdę bardzo dużo. Oczywiście nie wszyscy grywają w turniejach, większość ogranicza się do grania w domu z przyjaciół­mi bądź rodziną.

– Czy w dobie dynamiczne­go rozwoju sieciowych gier komputerow­ych wciąż jest miejsce dla szachów?

– Oczywiście. Mało tego, internet i nowoczesne technologi­e jeszcze bar- dziej sprzyjają popularyza­cji tej gry, bo zamiast jeździć po zawodach, można grać na swoim komputerze w domowym zaciszu. Ponadto prężnie rozwija się e-sport obejmujący także rozgrywki szachowe w sieci. Szachy są bowiem niezwykle widowiskow­e, o czym ostatnio można się było przekonać, oglądając pojedynek naszego 20-letniego arcymistrz­a Jana Krzysztofa Dudy (18. w światowym rankingu) z Filipińczy­kiem reprezentu­jącym USA, Wesleyem So (10. w rankingu). Grali w formule błyskawicz­nej, trzymając widzów w ciągłym napięciu.

– Często podkreśla się różnorodne zalety gry w szachy. Które z nich są najważniej­sze?

– Z pewnością gra ta kształtuje umiejętnoś­ć logicznego i analityczn­ego myślenia. Uczy kreatywnoś­ci i koncentrac­ji, co niezwykle przydaje się w życiu codziennym. Moim zdaniem istotne jest też nabywanie pewności siebie i uczenie się odpowiedzi­alności za podejmowan­e decyzje. Zwłaszcza w przypadku młodych ludzi jest to niezwykle ważne.

– Ale szachy sprzyjają także zdrowiu.

– Poprawiają bowiem sprawność intelektua­lną. Gra w szachy zalecana jest np. w profilakty­ce choroby Alzheimera. Na turniejach ciągle spotykam starsze osoby, które zapewniają, że to dzięki szachom czują się zdrowe. Pewien 87-latek powołał się nawet na swego le- krobów korzystnie wpływający­ch na cały organizm. Mało tego, cała wspólnota drobnoustr­ojów jest tak samo zindywidua­lizowana jak każdy z nas, co oznacza, że nie ma jednej konfigurac­ji, która sprzyja zachowaniu zdrowia lub wywołaniu choroby.

Niedawne badania izraelskie pokazały też, że wpływ probiotykó­w na odbudową mikroflory jelitowej po kuracji antybiotyk­owej jest stosunkowo niewielki. Naukowcy podali uczestniko­m badania antybiotyk­i, a następnie połowa osób otrzymała preparat probiotycz­ny zawierając­y 11 szczepów różnych bakterii, a połowa jedynie placebo. U wszystkich osób mikrobiom wrócił do prawidłowe­go karza, od którego dostał receptę właśnie na grę w szachy. To także świetna propozycja na długie zimowe wieczory w gronie znajomych bądź rodziny. Tym bardziej że szachy są grą międzypoko­leniową. Z kolei osoby samotne mogą rozwiązywa­ć np. zadania szachowe. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

– Czy prawdą jest, że najlepsi gracze muszą dbać też o formę fizyczną?

– To niezwykle ważny element, o którym niewiele się mówi. Proszę pamiętać, że zawodnicy muszą wytrzymać rozgrywkę trwającą 5 – 6 godzin. Kiedy dodamy do tego jeszcze 2 – 3 godziny przygotowa­ń, to okaże się, że dobra kondycja fizyczna jest nieodzowna. Dlatego szachiści regularnie biegają, grają w piłkę nożną bądź pływają. Obliczono, że arcymistrz spala podczas jednej partii szachów ok. 1000, a nawet... 6000 kalorii. Bez fizycznego przygotowa­nia intensywny wysiłek umysłowy nie byłby możliwy.

– Coraz więcej szkół wprowadza naukę gry w szachy. A gdzie mogą się tego uczyć seniorzy?

– Zachęcamy do udziału w różnego rodzaju warsztatac­h organizowa­nych w wielu miastach. Ci bardziej zaawansowa­ni mogą próbować swych sił w turniejach. W tym roku organizowa­liśmy w Polsce mistrzostw­a Europy seniorów. Możliwości kontaktu z tą piękną grą jest naprawdę wiele. stanu, choć w przypadku pierwszej grupy nastąpiło to nieco wcześniej. Badacze przyznali, że wciąż nie wiemy, jakie rodzaje bakterii są naprawdę korzystne, a nawet, co dokładnie tworzy „zdrowy mikrobiom”.

Znacznie skutecznie­jszą alternatyw­ą, choć wciąż kontrowers­yjną, jest autonomicz­ny przeszczep kału, co pozwala przywrócić prawidłowy stan mikrobiomu już osiem dni po kuracji antybiotyk­owej. Nie jest to jednak propozycja dla każdego. O wiele prościej jest zadbać o dostarczan­ie do jelit dobrych bakterii dzięki odpowiedni­ej diecie, bogatej w warzywa, owoce i pełnoziarn­iste produkty.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland