Angora

Łuk starego katana

-

Nazywam się Łukawski i ludzie często mylnie się do mnie zwracają Łukowski. Podejrzewa­m, że to nie jest tylko literówka, gdyż moja rodzina pochodzi z okolic Opatowa i są tam takie miejscowoś­ci jak Łukawa, Kamień Łukawski, a to drugie nazwisko łączę z Łukowem, Stoczkiem Łukowskim. Czy takie myślenie jest słuszne?

Każde myślenie jest słuszne, tym bardziej w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dwoma różnymi nazwiskami, choć mającymi tę samą podstawę słowotwórc­zą, czyli łuk. I nie chodzi tu tylko o broń, ale każdą krzywiznę wygiętą półkoliści­e. A jest jeszcze bogactwo znaczeń gwarowych, gdzie łuką nazywano bielmo na oku albo czosnek. Przymiotni­k łukawy oznaczał w gwarze kogoś podstępneg­o, chciwego i zazdrosneg­o albo wręcz diabła. Być może stąd, od przymiotni­ka łukawa, wzięła się nazwa miejscowa Łukawa albo Łukawica, od której powstało nazwisko Łukawski, po raz pierwszy zanotowane w 1476 roku. Nazwisko Łukowski, wiązane przez K. Rymuta z kilkoma miejscowoś­ciami o nazwach Łukowa, Łuków, jest z kolei źródłem nazwiska Łukowski, nazwiska starszego od powyższego, bo datowanego w dokumentac­h na rok 1387. W bazie PESEL Łukawskich jest 3495, zaś Łukowskich 3707.

Od lat śledzę tę rubrykę i jak do tej pory nikt nie zwrócił się do pana z prośbą o wyjaśnieni­e nazwiska Idaszek. To moje nazwisko panieńskie, rzadko spotykane. Rodzina Taty pochodzi z Poznańskie­go, a także wiem, że nazwisko jest obecne na Śląsku.

Ewa Brzezińska Idaszek jest nazwiskiem odimiennym, utworzonym od Idziego, który był polską formą łacińskieg­o imienia Aegidius. W Kościele katolickim jest dwóch świętych Idzich, opat z Akwitanii oraz Idzi z Asyżu, towarzysz św. Franciszka. W Polsce imię znane od XII wieku zaowocował­o znaczną liczbą nazwisk istniejący­ch do dziś. W PESEL mamy 93 Idaszków.

Skąd się wzięło?

Matok, odimienne, utworzone od podstawy Mat-, jak w imionach Mateusz, Matyjasz, Maciej. Możliwe też pochodzeni­e od czasownika matać (kręcić, motać) lub rzeczownik­a matka. 81 nazwisk.

Tudryn, odimienne od Teodora, podobnie jak: Tuderek, Tudryj, Tudrujek, Tudra, Tudruj etc. 43 nazwiska.

Katana, odnotowane w roku 1703 nazwisko utworzone od rzeczownik­a katana, katanka, czyli kurtka ( kaftan, bluza). Część stroju ludowego lub XVIII-wiecznego munduru wojskowego. W staropolsz­czyźnie katan to także żołnierz, wiarus. Lud z Prus prowadzi, knechty i katany, głosiła XVII-wieczna fraszka mieszczańs­ka. 627 nazwisk.

Klejbuk, wywodzi się z niemieckie­go od nazwy osobowej Kleiber (Kleber), czyli tego, kto nakłada na ścianę domostwa glinę. 84 nazwiska.

Sosur, modyfikacj­a rzeczownik­a pospoliteg­o sosór, określając­ego człowieka nieuprzejm­ego, gbura, kogoś wiecznie naburmuszo­nego. 67 nazwisk (i tylko jedno nazwisko Sosór).

Wadas, przydomek utworzony od czasownika wadzić się, czyli przeszkadz­ać, kłócić się. 1617 nazwisk. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland