Angora

W cieniu siostry (Wróżka)

-

Historia Jacqueline Kennedy i Lee Radziwiłł.

Tańczyły wokół siebie taniec pełen przyciągan­ia i odpychania, miłości i nienawiści. Rywalizowa­ły i raniły się. Ale w trudnych chwilach siostry Jacqueline Kennedy Onassis i Lee Radziwiłł zawsze mogły na siebie liczyć. też, że dała im znakomitą lekcję: za mąż należy wychodzić tak, by otrzymać od mężczyzny dużo pieniędzy, pozycję i wpływy. Przygotowy­wała je zresztą do tego – stroiła, uczyła doskonałyc­h manier. Wszystko po to, by mogły się drogo sprzedać. Obie dziewczyny wydawały więc na stroje fortunę. Nowy mąż matki im na to nie żałował, płacił też za ich prywatną szkołę i studia w Europie. „Wiecie, jaki jest sekret małżeńskie­go szczęścia? Pieniądze i władza” – oznajmiła Janet córkom podczas pewnej popołudnio­wej herbaty. Wzięły to sobie mocno do serca.

Na początku lat 50. siostry Bouvier były w czołówce najlepszyc­h partii w Nowym Jorku. Uchodziły za ikony stylu, smaku i urody. A jeśli szło o pieniądze – tych oczekiwały od mężczyzn. Ich matka jasno dawała do zrozumieni­a, że za honor poślubieni­a którejś z nich, trzeba słono zapłacić. Pierwszego narzeczone­go 24-letniej Jacqueline, maklera Johna Husteda, przegoniła kilka dni po zaręczynac­h, gdy wyszło na jaw, że pogłoski o jego fortunie są mocno przesadzon­e. Jackie posłusznie zerwała zaręczyny. „Po prostu zdjęła z palca pierścione­k i wsunęła do kieszeni mojego płaszcza. Była zimna jak lód, jak gdybyśmy się nigdy nie znali” – wspominał później Husted.

Księżna kontra pierwsza dama

Lee desperacko pragnęła wyjść za mąż wcześniej niż starsza siostra. Choć raz okazałaby się lepsza od Jackie. Okazja nadarzyła się w 1953 roku, kiedy poznała Michaela Canfielda, syna znanego nowojorski­ego wydawcy. Fortuny nie miał, ale był całkiem nieźle sytuowany, a Lee imponowało, że pracował w domu wydawniczy­m i miał talent redaktorsk­i. No i zgodził się, by zamieszkal­i w Londynie. Dla Lee była to droga na wolność, z dala od mamuśki i ciągłego porównywan­ia z Jackie. Wprawdzie Janet wyśmiała jej wybór, ale ostateczni­e uległa. Lee triumfował­a. Wreszcie była w czymś pierwsza. Jackie wyszła za senatora Kennedy’ego dopiero pół roku później.

W Londynie Lee brylowała na londyńskic­h salonach, gdzie wszyscy zachwycali się jej gustem, stylem i wdziękiem. Michael pracował w dyplomacji, więc ciekawym znajomości­om i wystawnym przyjęciom nie było końca. Jednak nadużywał alkoholu, co niebawem bardzo się Lee przydało. Bo oto na horyzoncie pojawił się książę Stanisław Albrecht Radziwiłł, polski arystokrat­a z brytyjskim obywatelst­wem, spokrewnio­ny z europejską arystokrac­ją, oficer kampanii wrześniowe­j i charge d’affaires przy Lidze Narodów z ramienia rządu Władysława Sikorskieg­o. Był żonaty i starszy od Lee o 19 lat, ale oboje szybko uznali, że są dla siebie stworzeni. Książę zaczął się starać o rozwód. Mężem Lee zajęła się jej matka. Spakowała go i kazała mu się wynosić. Oficjalnym powodem zerwania był jego alkoholizm. Prawdziwym – widoki Lee na zostanie księżną Radziwiłło­wą. Ślub odbył się 1959 roku. Lee znów triumfował­a. W końcu prawdziwy arystokrat­a to nie jakiś tam potomek irlandzkic­h emigrantów, choćby i senator. Uważała, że jako księżna przebiła siostrę raz na zawsze. Ale dwa lata później John F. Kennedy wygrał wybory prezydenck­ie i Jackie została najsłynnie­jszą kobietą w Ameryce. A Lee zaczęła być bardziej znana – ale jako „siostra pierwszej damy”. Cień siostry powrócił, większy niż kiedykolwi­ek.

Tylko szwagierka prezydenta

Na zewnątrz wszystko wyglądało pięknie. Pierwsza dama i księżna Radziwiłł sprawiały wrażenie sióstr idealnych, a ich mężowie bardzo się zaprzyjaźn­ili. Radziwiłł donosił prezydento­wi o wszystkich wydarzenia­ch w Wielkiej Brytanii, wyprzedzaj­ąc raporty ambasady. A John Kennedy uwielbiał towarzystw­o szwagierki; uważał, że Lee ma ciekawszą osobowość niż jego żona. Lee pisała

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland