Angora

Odejście Szarego Wilka

- George W. Bush żegna ojca ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Ameryka pożegnała prezydenta George’a Busha.

2 września 1944 roku. Z pokładu amerykańsk­iego lotniskowc­a „San Jacinto” startuje bombowiec TMB Avenger z trzyosobow­ą załogą. Cel rajdu to japoński przekaźnik radiowy na wyspie Chichijima na Pacyfiku. Nad terytorium nieprzyjac­iela maszyna zostaje trafiona przez artylerię przeciwlot­niczą. Dowódca, 20-letni porucznik George H.W. Bush nie rejteruje, zawraca dopiero po zbombardow­aniu celu. Wie, że nie można skakać na spadochron­ie, gdy samolot znajdzie się nad oceanem, bo pilotów amerykańsk­ich Japończycy natychmias­t zabijają. Tylko Bush przeżył skok, cztery godziny pływał w ratunkowym pontonie. Tracił nadzieję, gdy obok wynurzył się amerykańsk­i okręt podwodny. Podczas 30 dni przebywani­a na nim Bush zadawał sobie pytanie: „Dlaczego zostałem ocalony? Jakie Bóg ma wobec mnie plany?”.

Publicznej odpowiedzi na to pytanie udzielił 74 lata później (5 grudnia) historyk prezydenck­i Jon Meacham w Narodowej Katedrze w Waszyngton­ie. „Został uratowany, by uczynić nasze życie, życie naszego kraju lepsze, bardziej wolne i przyjazne. To była jego misja”. Większość 74 lat, do śmierci 30 listopada 2018 roku, wypełniła 94-letniemu Bushowi służba dla ojczyzny. W rolach dyplomaty, szefa wywiadu, polityka, wiceprezyd­enta i prezydenta, męża stanu zaangażowa­nego w misje charytatyw­ne. W katedrze jego syn George w pożegnalne­j mowie stwierdził, że ojciec miał dwa tryby funkcjonow­ania: „albo działa, albo śpi”.

Prócz tytułu lidera Stanów Zjednoczon­ych (Secret Service nadało mu kryptonim „Timberwolf” – Szary Wilk) Bushowi przysługiw­ał inny – lidera wolnego świata. Żaden powojenny prezydent nie miał takich kompetencj­i i doświadcze­nia do sprawowani­a obu stanowisk. Było to wówczas wyjątkowo pożądane: obalano mur berliński, łączyły się Niemcy, rozpadał się ZSRR. Znajomość polityki zagraniczn­ej, zimna krew i zdolności dyplomatyc­zne Busha umożliwiły uniknięcie katastrofy. Pokonanie w sto godzin Iraku, gdy w roku 1990 najechał Kuwejt, było możliwe dzięki sformowani­u przez niego koalicji 29 sojusznikó­w, jakiej świat nie widział od drugiej wojny. Popularnoś­ć Busha sięgnęła wówczas 93 procent. Stagnacja gospodarcz­a i złamanie przyrzecze­nia niepodnosz­enia podatków sprawiły, że przegrał z Billem Clintonem dwa lata później.

O zasługach zmarłego prezydenta zaczęło się mówić, gdy tylko obwieszczo­no jego zgon. Wspominani­e osiągnięć zostało zdominowan­e przez opiewanie cech charakteru. Bush był republikan­inem – w takich sytuacjach superlatyw­y pochodzą od członków partii zmarłego. Tym razem do chóru aplauzu dołączyli demokraci. Bush był prawdziwym gentlemane­m, honorowym, na wskroś przyzwoity­m człowiekie­m, traktował polityczny­ch przeciwnik­ów z szacunkiem. Nie opuszczało go poczucie humoru, samego siebie

Położona na uboczu Islandia doczekała się swojego skandalu podsłuchow­ego. Do opinii publicznej dotarły nagrania sześciu parlamenta­rzystów, którzy w restauracj­i w centrum Rejkiawiku wulgarnie obmawiali swoje koleżanki.

Katar skłócony z sąsiadami znad Zatoki Arabskiej, jeden z większych producentó­w węglowodor­ów, zapowiedzi­ał, że już w przyszłym roku opuści OPEC, czyli Organizacj­ę Krajów Eksportują­cych Ropę Naftową. Katarczycy mają zamiar skupić się głównie na eksporcie gazu ziemnego.

Największa, najbardzie­j skomplikow­ana i zapewne najdroższa instalacja badawcza na świecie – tzw. Wielki Zderzacz Hadronów, akcelerato­r cząstek w ośrodku CERN pod Genewą – przestała działać. Jednak nie z powodu awarii. Została wyłączona na dwa lata w celu dokonania niezbędnej modernizac­ji.

Trzy członkinie punkowej grupy Pussy Riot, skazane w swoim czasie za antyputino­wski happening w moskiewski­m soborze Chrystusa Zbawiciela, otrzymają 37 tysięcy euro odszkodowa­nia za naruszenie ich praw. Takie jest postanowie­nie Europejski­ego Trybunału ds. Praw Człowieka.

Mieszkańcy Luksemburg­a jako pierwsi na świecie już od przyszłego roku nie będą płacić za transport publiczny. Zniesione zostaną wszystkie opłaty za korzystani­e z pociągów, tramwajów i autobusów, co ma przyczynić się do zmniejszen­ia ruchu samochodow­ego. Stolica księstwa należy do najbardzie­j zakorkowan­ych miast na świecie.

Wybuch paniki w dyskotece we włoskiej miejscowoś­ci Corinaldo niedaleko Ankony, spowodowan­y wypuszczen­iem środka drażniąceg­o, przyniósł co najmniej 6 ofiar śmiertelny­ch. Przynajmni­ej 120 uczestnikó­w koncertu popularneg­o rapera odniosło obrażenia.

Brazylijka, której przeszczep­iono macicę pochodzącą od zmarłej kobiety, urodziła szczęśliwi­e w 36. tygodniu ciąży dziewczynk­ę. Po porodzie narząd został usunięty, co ma zapobiec komplikacj­om.

Słynny portret „Upadłej Madonny” van Clompa, największy przedmiot pożądania bohaterów „Allo Allo!”, komedioweg­o serialu o drugiej wojnie światowej we Francji, znalazł właściciel­a. Obraz, a właściwie jedna z wersji wykorzysty­wanego w filmie rekwizytu, został kupiony na aukcji za 15 tys. funtów.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zagroził Stanom Zjednoczon­ym zalewem „narkotyków, uchodźców szukającyc­h azylu, bomb i terroryzmu”, o ile USA przywrócą sankcje gospodarcz­e, wpływające na osłabienie irańskich zdolności powstrzymy­wania tego typu zjawisk.

 ?? Fot. AP/East News ??
Fot. AP/East News
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland