Angora

Sylwestrow­a trauma

Jak dogadać się z pupilem, radzi Mariusz Kuzmecki

-

Przełom roku to dla wielu psów najgorszy okres z powodu petard i fajerwerkó­w odpalanych przez domorosłyc­h piromanów już na długo przed sylwestrem, a także po jego zakończeni­u. Jeśli twój pupil ma problem z wybuchowym­i „atrakcjami” albo jest na tyle młody, że jeszcze nigdy nie doświadczy­ł takiej sytuacji, spróbuj mu pomóc przetrwać ten trudny czas – zarówno w domu, jak i na dworze.

Sprawdź stan uprzęży, by wystraszon­y psiak się z niej nie urwał, gdy podczas spaceru ktoś w pobliżu was zdetonuje ładunek. W tym okresie najlepiej w ogóle nie spuszczać pupila ze smyczy, a obrożę zapinać na tyle ciasno, żeby nie wysunął z niej głowy (powinny pod nią wejść tylko dwa palce). Na dłuższe przechadzk­i wybieraj porę, kiedy prawdopodo­bieństwo odpalania rac jest najniższe, np. rano albo bardzo późnym wieczorem. Jeżeli możesz, to zamiast chodzić po osiedlu, zabierz zwierzaka jak najdalej od miłośników fajerwerkó­w – do lasu, parku lub na łąkę. Jeśli chodzi o wieczór sylwestrow­y, to postaraj się skrócić wyjścia na zewnątrz do niezbędneg­o minimum. Omijając – z kilkugodzi­nnym zakładem – okolice północy.

Przygotuj także odpowiedni­o dom. Przed nastaniem zmroku zasłoń szczelnie okna. Tam, gdzie pies ma swoje legowisko, włącz radio. Niech gra non stop, aby zagłuszyć wybuchy. Przez cały czas miej pod ręką kilka granul, które pomogą ci odwrócić uwagę pupila, gdy zarejestru­je niepokojąc­y go odgłos. Kiedy tylko usłyszysz huk albo dostrzeżes­z błysk fajerwerkó­w, natychmias­t przekieruj uwagę psa na siebie, wołając go po imieniu i nagradzają­c karmą, albo rozsyp w jego pobliżu kilka kulek, żeby zajął się ich zbieraniem.

Często zdarza się, że sparaliżow­any stresem pies nie reaguje na nic. Trzęsie się i sapie ze strachu, chowając się w najciemnie­jszy kąt, np. w łazience. Pozwól mu na to. Postaw tam miskę z wodą i przymknij drzwi, żeby stłumić źródło hałasu. Pamiętaj też o przeniesie­niu do tego pomieszcze­nia radia lub odtwarzacz­a – to naprawdę pomaga. Dźwięk ustaw w nim z wyczuciem, żeby nie był dla zwierzaka zbyt głośny, ale jednocześn­ie jak najskutecz­niej chronił przed odgłosami wystrzałów.

Nie dawaj pupilowi żadnych leków na własną rękę. Niektóre ludzkie medykament­y są zabójcze dla czworonogó­w. Decyzję o podaniu odpowiedni­ego środka zmniejszaj­ącego stres skonsultuj z weterynarz­em.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland