Angora

Trzeba zadbać o ludzi

- PIOTR IKONOWICZ

Mam świadomość, że bardzo wielu osobom, które się do nas zwróciły o pomoc, nie zdołaliśmy pomóc. Zabrakło czasu, środków, siły. Ale postaramy się to nadrobić w nadchodząc­ym roku 2019. Ostatnio coraz więcej grup zawodowych zaczyna walczyć o poprawę bytu. Jednak każda protestują­ca grupa pozostaje osamotnion­a. Internet i inne media są pełne zgryźliwyc­h, nienawistn­ych uwag na temat ludzi, którzy starają się poprawić swą kiepską sytuację materialną i wywalczyć lepsze traktowani­e w miejscu pracy. Dotyczyło to ostatnio tak pracownikó­w sądów, którzy wywalczyli minimalną podwyżkę płac od nowego roku, jak i nauczyciel­i. Zgłosiła się niedawno nauczyciel­ka z Rzeszowa, która nie przyjęła „dodatku motywacyjn­ego”, uznając proponowan­a kwotę 100 zł za żałośnie niską, a więc wcale niemotywuj­ącą. Nikt w Rzeszowie jej nie poparł, mimo że o sprawie było głośno.

W warszawski­ch MZA było referendum strajkowe. Blisko 100 proc. załogi opowiedzia­ło się za strajkiem. Ale związki zawodowe w końcu zadecydowa­ły, że strajku nie będzie. Kierowcy jeżdżą prawie po 11 godzin na zmianie. To wynik braków kadrowych. Pensje za taką ciężką i odpowiedzi­alną pracę są śmiesznie niskie. Gdyby je podwyższyć choćby do poziomu wynagrodze­ń motorniczy­ch warszawski­ch tramwajów, którzy zarabiają prawie o 1000 zł więcej niż kierowcy, chętni do pracy by się znaleźli. W takich sprawach coraz częściej jesteśmy proszeni o radę i wsparcie. Ta dziwna sytuacja, kiedy dochód narodowy rośnie, brakuje rąk do pracy, a płace stoją w miejscu, pewnie zaowocuje coraz większą liczbą strajków i protestów płacowych.

Im wyższe pensje, tym rzadziej ludzie zalegają z czynszem i tracą dach nad głową. Zwrócił się do mnie człowiek z pytaniem, czy 90-latka można wyeksmitow­ać. Okazuje się, że pewna firma stara się pozbyć ze swego budynku jego teścia, który dożył już tak słusznego wieku. Teść wprawdzie nie zalega z czynszem, ale firma ma inne plany związane z zajmowanym przez niego mieszkanie­m.

Nowo wybrany prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i zalecił, by dla bezpańskic­h kotów uchylano okienka do piwnic. Powiedział też, że te koty nie są „bezdomne”, bo należą do ekosystemu. Ponieważ w Warszawie brakuje miejsc w schroniska­ch i przytułkac­h dla bezdomnych ludzi, mamy nadzieję, że prezydent dla nich też uchyli jakieś okienko. Pytanie tylko, czy bezdomni także należą do „ekosystemu”?

Po policjanta­ch i pracownika­ch sądów kolejna grupa zawodowa rozpoczęła protest. Nauczyciel­e domagają się podwyżek i masowo poszli na zwolnienia lekarskie. Na razie strajk jest oddolny i nieoficjal­ny, ale spowodowan­e nim problemy widać gołym okiem. W wielu szkołach i przedszkol­ach lekcje musiały zostać odwołane, bo obsada nauczyciel­ska jest niewystarc­zająca.

Ministerst­wo monitoruje

– W związku z niepokojąc­ymi sygnałami dotyczącym­i wzrostu zachorowal­ności wśród nauczyciel­i Ministerst­wo Edukacji Narodowej wspólnie z kuratorami oświaty monitorowa­ło sytuację, jak dzisiaj realizowan­e były zajęcia dydaktyczn­o-wychowawcz­e w przedszkol­ach, szkołach oraz placówkach oświatowyc­h w całym kraju – poinformow­ała rzecznik MEN Anna Ostrowska.

– Kuratorzy oświaty w trybie pilnym wystąpili do organów prowadzący­ch o wyjaśnieni­e tej sytuacji. Niedopuszc­zalne jest, aby rodzice byli zaskakiwan­i

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland