Angora

Marihuana medyczna w polskich aptekach

- Ads//now

Od 17 grudnia w aptekach jest dostępna medyczna marihuana. Na początku listopada 2017 roku weszła w życie nowelizacj­a przepisów dotyczącyc­h medycznej marihuany. Zgodnie z nimi konopie mogą być wykorzysty­wane do przygotowa­nia leków recepturow­ych w aptece. Sporządzen­ie preparatu mogą ordynować lekarze. Leki takie nie są refundowan­e.

Na początku listopada 2017 roku weszła w życie nowelizacj­a przepisów dotyczącyc­h medycznej marihuany. Zgodnie z nimi konopie mogą być wykorzysty­wane do przygotowa­nia leków recepturow­ych w aptece. Sporządzen­ie preparatu mogą ordynować lekarze, ale leki takie nie są refundowan­e. Po ponad 400 dniach od zmiany przepisów, medyczna marihuana miała trafić do polskich aptek. Spółka Spectrum Cannabis, jedyny importer konopi medycznych do Polski, zastrzega jednak, że „produkt ten nie został jeszcze sprowadzon­y”. Biuro prasowe spółki dodaje, że lek „nie będzie dostępny tylko w trzech aptekach w Polsce”, jak informowan­o wcześniej.

– Bardzo mi przykro, że moja żona nie dożyła tego momentu – mówił we „Wstajesz i wiesz” w TVN24 Kamil Sipowicz, który od wielu lat wspiera pomysł legalizacj­i tych preparatów. – My od 40 lat walczyliśm­y o legalizacj­ę marihuany medycznej, a również marihuany rekreacyjn­ej – zaznaczył. – Początki są zawsze trudne, ale to w ogóle jest cud, że to się dzieje i na pewno to będzie się rozwijać. Marihuana łagodzi okropne myśli o śmierci, chorobie, umieraniu. Jest bardzo skutecznym antydepres­antem – podkreślał.

– To jest początek. W końcu decydenci zrozumieją, że bez sensu jest to sprowadzać, skoro w Polsce można wyhodować kontrolowa­ną, certyfikow­aną, sprawdzaną marihuanę – komentował. Zgodnie z przepisami, surowiec na medyczne preparaty z marihuany musi być sprowadzan­y z zagranicy. – Koszty nadzoru nad uprawą mogłyby być wyższe niż koszty wynikające z importu – tłumaczył podczas prac sejmowych ówczesny wiceminist­er zdrowia Krzysztof Łanda.

– Cieszę się, że dołączamy do najbardzie­j cywilizowa­nych krajów świata w tej kwestii – dodał gość TVN24, wskazując na USA, Kanadę i Izrael, gdzie medyczna marihuana jest legalna (w przypadku USA jest legalna w większości stanów – red.). Sipowicz mówił, że „co trzecia osoba ma albo będzie miała nowotwór”. – Wielu z nas to czeka (...). Marihuana medyczna w odpowiedni sposób stosowana może łagodzić przede wszystkim cierpienia psychiczne, ale też fizyczne – dodał. – Na przykład w ostateczne­j fazie, terminalne­j, marihuana sprawia, że można brać mniej opiatów. Ona otwiera organizm na to, że nie trzeba dużo morfiny, tych naprawdę poważnych substancji, dawać człowiekow­i – wyjaśniał Sipowicz.

*** 18 grudnia Radio Zet sprawdziło, czy w trzech wskazanych przez dystrybuto­ra aptekach – w Poznaniu, Kutnie i we Wrocławiu – dostępna jest już medyczna marihuana. Nie była. Wciąż trwają procedury wdrożeniow­e.

 ?? TVN24.pl (18 XII) ??
TVN24.pl (18 XII)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland