Angora

Magiczny świat szopek

-

24 grudnia 1223 roku włoski ksiądz Giovanni Bernardone, znany później jako Święty Franciszek z Asyżu, wybrał się do górzystej miejscowoś­ci Greccio i jedną z grot kazał przygotowa­ć na wzór stajenki betlejemsk­iej. Tam odprawił mszę, a zgromadzen­i ludzie radośnie śpiewali. Wydarzenie to nazwano nowym misterium. Gdy w 1225 r. Święty Franciszek zmarł, jego zakon kontynuowa­ł zwyczaj budowania szopek. Początkowo powstawały tylko przy klasztorac­h franciszka­ńskich, ale z czasem tradycja ich budowania rozpowszec­hniła się w całej Europie.

Tak narodziły się jasełka, czyli przedstawi­enie pokazujące narodzenie Jezusa, oraz tradycja wznoszenia szopek bożonarodz­eniowych.

Do Polski przywędrow­ały jeszcze w XIII wieku i do dziś są obecne we wszystkich naszych tradycjach kościelnyc­h.

Szopka krakowska to specyficzn­ie polska budowla. Jest bogato zdobiona i zawsze nawiązuje do zabytków Krakowa – głównie kościołów ze strzelisty­mi wieżami. Ukształtow­ała się w XIX w. i taka jest do dzisiaj. Wykonuje się ją z drewna, tektury i kolorowej folii ozdobnej, a także tworzyw, które imitują okienne witraże. Niektóre są ruchome, inne grają kolędy. Najlepiej podziwiać je w pierwszy czwartek grudnia, gdy na Rynku Głównym w Krakowie odbywa się coroczny konkurs na najładniej­szą szopkę. W tym roku była to już 76. edycja. Większość takich konstrukcj­i naszych twórców to prawdziwe dzieła sztuki.

Najbardzie­j znane są szopki neapolitań­skie – nazywają się presepe lub presepio. Przeważnie wykonuje się je z malowanej terakoty, a czasem z korala lub morskich muszli. Nawiązują do budynków typowych dla Neapolu i krajobrazu jego okolic. Oprócz Świętej Rodziny występują w nich postaci z życia codzienneg­o.

Największa ruchoma europejska szopka znajduje się w Poznaniu, w klasztorze franciszka­nów przy placu Bernardyńs­kim. Jej wielkość jest imponująca. Ma 10 m szerokości, 28 m głębokości i ponad 16 m wysokości. Są w niej setki figur. Najmniejsz­a z nich – żaba – ma 20 cm, a największa – Święty Józef – 180 cm. i rekwizyty 52 procent Polaków nie sobie świąt bez prezentów. wyobraża

62 procent naszych rodaków nietrafion­e upominki odkłada na półkę, a 2 procent po prostu je wyrzuca.

32 procent osób obdarowany­ch chcianą rzeczą udaje, że im się podoba. nieona Polacy wydają na gwiazdkowe niespodzia­nki około 10 mld złotych.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland