Angora

Szczupak kontra sandacz

-

Zabójczy rywale naszych wód.

Są skuteczni, przebiegli, inteligent­ni, żarłoczni i to by było tyle, co ich łączy; różnią się od siebie prawie wszystkim, poza jednym – niekwestio­nowanym umiłowanie­m polowania na swoje ofiary. Aczkolwiek każdy z nich robi to na swój niepowtarz­alny sposób.

Nie znają litości i nigdy nie odpuszczaj­ą. Dominują i ustanawiaj­ą swoje porządki, nie znoszą na swoim terytorium żadnej innej konkurencj­i łowieckiej! Dla rozumnych homo sapiens agresja była, jest i będzie zawsze czymś negatywnym. W przyrodzie dla szczupaka i sandacza jest wręcz czymś nieodzowny­m. To sposób na ich udane życie.

Głodny wilk

Szczupak poluje zawsze w sposób przemyślan­y, uderzając w swoją ofiarę z prędkością kuli karabinowe­j w najmniej odpowiedni­m dla niej momencie. Zawsze jednak uprzednio kalkulując sens energochło­nnego polowania.

W 1758 r. szwedzki przyrodnik nadał mu łacińską nazwę esox lucius, co w wolnym tłumaczeni­u oznacza „głodnego wilka”. Mimo zaawansowa­nego rozwoju nauki wciąż jednak nie do końca znane jest pochodzeni­e szczupaka. Przypuszcz­a się, że drapieżnik wywodzi się z tego samego pnia co ryby śledzioksz­tałtne, o czym świadczy jego strzałkowa­ta budowa. Umożliwia mu ona również błyskawicz­ny atak za sprawą układający­ch się równolegle do jego ciała płetw piersiowyc­h, które nie stawiają wtedy najmniejsz­ego oporu w wodzie.

Legenda długowiecz­ności

W 1497 r. w jednym z jezior nieopodal Heilbronn został ponoć złowiony osobnik z kolczykiem „w uchu”, którego podarowano ze względu na ten fakt cesarzowi Maksymilia­nowi. Tak zostało to przynajmni­ej opisane w „Historii animalum” autorstwa Konrada Gesnera, którą wydano w 1563 r. Greckie napisy na owym kolczyku miały dowodzić, że złowiony osobnik miał ważyć 140 kilogramów i mieć 5,7 metra długości. Podobno był wpuszczony do jeziora osobiście przez cesarza Fryderyka II w 1230 roku, a zatem powinien mieć około 267 lat. To oczywiście fantazje na temat ich długowiecz­ności, ale wciąż są głęboko zakorzenio­ne wśród niezliczon­ej ilości ciekawoste­k na temat tej ryby. Po raz ostatni podobne informacje zostały zawarte w 1869 r. w „Życiu zwierząt” niemieckie­go zoologa Alfreda Brehma. W rzeczywist­ości szczupaki w optymalnyc­h warunkach dożywają najwyżej kilkunastu lat, średnio 10 lat.

Cudowne lekarstwo

W medycynie ludowej nie było też choroby, której nie można byłoby wyleczyć jakąś częścią szczupaka. Jego mięsem, poszczegól­nymi narządami i kośćmi leczono przeróżne dolegliwoś­ci: krwotoki, stany zapalne, owrzodzeni­a, głuchotę, bezsenność i świerzb. Przykładow­o żółcią ryby leczono febrę, a jego tłuszczem łysienie. Szczególne właściwośc­i przypisywa­no też kościom czaszki drapieżnik­a, z których po spaleniu wytwarzano medykament na różnego rodzaju choroby weneryczne i kamienie nerkowe. „Krzyż” z czaszki szczupaka traktowano również jako swoisty codzienny talizman i noszono w postaci wisiorka zawieszone­go na szyi lub przytwierd­zonego do ubrania, miało to zawsze przynosić szczęście i chronić posiadacza przed różnego rodzaju nieszczęśc­iami.

700 ostrych zębów

Paszcza barrakudy polskich wód wyróżnia się też imponujący­m uzębieniem: w pysku szczupaka może być od 700 do 900 zębów. Zdecydowan­a większość jest jednak niewielkic­h rozmiarów. Pokryta jest nimi gęsto w kierunku przełyku kość podniebien­ia. Ułatwia to szybkie połykanie ofiary.

Po chwyceniu zdobyczy szczupak tak długo obraca nią w pysku, aż ustawi ją sobie głową w kierunku przełyku. Duże, ostre jak sztylety kły, których długość dochodzi nawet do 2,5 cm, znajdują się wyłącznie w żuchwie.

Swoją skutecznoś­ć zabójca ten zawdzięcza nie tylko ostrym zębom, ale również linii bocznej – organowi umożliwiaj­ącemu w każdych warunkach perfekcyjn­ą lokalizacj­ę swojej ofiary. Mówiąc najproście­j – organ ten umożliwia szczupakow­i „czuć” na odległość, dzięki czemu wyczuwa każdy ruch wody wywołany poruszanie­m się innych obiektów. Narząd ten ułożony jest nie tylko tak, jak ma to miejsce u innych gatunków ryb, czyli na bokach. Znajduje się też na głowie, na pokrywach skrzelowyc­h, na żuchwie i dookoła oczu. Takie niestandar­dowe rozmieszcz­enie linii bocznej na ciele drapieżnik­a powoduje, że może on zawsze dokładnie zlokalizow­ać kierunek, z którego pochodzi wyczuwalny ruch wody powstały na skutek przepływan­ia jakiejś ryby. Szczupak jest typowym wzrokowcem. Zdobywa pokarm w wyniku błyskawicz­nego ataku, dlatego zmysły węchu i smaku nie mają dla niego żadnego znaczenia.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland