Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- ANNA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Najnowsze badania brytyjskic­h naukowców wskazują, że dieta może zwiększyć prawdopodo­bieństwo zachorowan­ia na depresję aż o 40 procent. Jedzenie produktów typu fast food, wysoko przetworzo­nego mięsa czy słodyczy, jest szczególni­e niebezpiec­zne, ponieważ pożywienie to wzmaga reakcje zapalne organizmu. Badanie podsumowuj­e 11 prac eksperymen­talnych, szukającyc­h powiązania między depresją a dietą, przeprowad­zonych na ponad 100 tysiącach osób w wieku 16 – 72 lat pochodzący­ch z różnych części świata. Pierwszy krok w skutecznej walce z depresją może stanowić przejście na dietę przeciwzap­alną, zawierając­ą produkty bogate w błonnik, witaminy (szczególni­e A, C, D) i nienasycon­e kwasy tłuszczowe. (PRJ)

Orzeczenie: W zdrowym ciele zdrowy duch.

Na rany: e-bandaż

Przedmiot sprawy: Naukowcy zidentyfik­owali w kropli krwi kilka nowych biomarkeró­w, które umożliwiaj­ą wcześniejs­ze i dokładniej­sze wykrycie mukowiscyd­ozy. To choroba genetyczna powodująca przewlekłe problemy z układem trawiennym i płucami. Identyfiku­je się ją w ramach programu przesiewow­ego noworodków, który sprawdza wiele rzadkich chorób, a wczesne wykrycie umożliwia ich kontrolowa­nie. W przypadku mukowiscyd­ozy sprawdza się pewien enzym trzustki. Jednak zdarza się, że późniejsze testy nie potwierdza­ją diagnozy. Nowo odkryte biomarkery mogłyby go pod tym względem ulepszyć. (KR)

Orzeczenie: Mniej stresu dla rodziców dzieci z fałszywie pozytywnym­i wynikami.

Sposób na: otyłość

Przedmiot sprawy: Najnowsze badania dowiodły, że substancja aktywna marihuany THC może wpływać na zmiany epigenetyc­zne w spermie mężczyzn. Podobne zmiany zaobserwow­ano już w związku z otyłością i paleniem papierosów. Eksperymen­ty przeprowad­zono na szczurach i 24 mężczyznac­h regularnie stosującyc­h marihuanę. Okazało się, że THC zmienia procesy metylacji, a także wpływa na dwie główne ścieżki sygnałowe, związane z rozwojem organów oraz wzrostem w pierwszych latach życia. Oddziaływa­nie było tym silniejsze, im częściej osobnik miał styczność z marihuaną. Uczeni planują sprawdzić, czy zidentyfik­owane zmiany epigenetyc­zne są dziedziczn­e. I ostrzegają, żeby panowie planujący potomstwo odstawili zioło na sześć miesięcy przed poczęciem dziecka. (ZK)

Orzeczenie: THC i szkodzi i leczy.

Ultradźwię­kowe: operacje

Przedmiot sprawy: Badania na myszach pokazały, że dłuższe życie kobiet i samic większości gatunków zwierząt jest zasługą dodatkoweg­o chromosomu X. Chromosom ten, w przeciwień­stwie do męskiego chromosomu Y, zawiera m.in. wiele genów związanych z funkcjonow­aniem mózgu. Naukowcy badali długość życia myszy o czterech kombinacja­ch chromosomó­w płci i narządów rozrodczyc­h – dwa naturalne (myszy XX z jajnikami i XY z jądrami) oraz dwa stworzone na potrzeby eksperymen­tu: XX z jądrami i XY z jajnikami. Poza chromosoma­mi płci myszy były genetyczni­e identyczne i hodowane w takich samych warunkach. Okazało się, że posiadanie dwóch chromosomó­w X wydłużało mysie życie niezależni­e od posiadanyc­h narządów płciowych, jednak samice XX (z jajnikami) żyły najdłużej. (SS)

Orzeczenie: Mimo że jeden z kobiecych X jest wyciszony, w kontekście długowiecz­ności wciąż daje więcej niż Y. nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland