Angora

Mikrofon ANGORY

-

100 lat temu, 27 grudnia 1918 roku, w Poznaniu wybuchło jedno z 4 zwycięskic­h powstań polskich – powstanie wielkopols­kie. Przewodnic­zący Konferencj­i Episkopatu Polski, metropolit­a poznański abp Stanisław Gądecki, podczas wygłoszone­j homilii podkreślił, że postawa powstańców wielkopols­kich była niewątpliw­ie wyrazem szczerego patriotyzm­u. A patriotyzm, jak tłumaczył, oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: historii, tradycji, języka czy nawet krajobrazu.

„Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Wydaje się, że podobnie jak rodzina naród i ojczyzna pozostają rzeczywist­ościami nie do zastąpieni­a. Ujawnianie patriotyzm­u jest szczególni­e konieczne w sytuacjach skrajnego zagrożenia bytu ojczyzny. Patriotyzm polega wówczas na okazywaniu solidarnoś­ci rodakom, na ofiarnej obronie kraju. Prawo rzymskie głosi: vim vi repellere licet – siłę wolno odeprzeć siłą. Istnieje nawet obowiązek poświęceni­a życia dla ojczyzny, o ile zachodzi taka potrzeba. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy pacyfiści, życie ludzkie nie jest największą wartością, bo dobra reprezento­wane przez ojczyznę są z reguły wartościam­i wyższymi. Skądinąd pod względem doczesnym człowiek jest tylko częścią społeczeńs­twa i może się poświęcić, tak jak na przykład poświęca się rękę dla ratowania życia w całości” – podkreślił arcybiskup. Dodał też, że w naszej tradycji narodowej wielu Polaków rozumie patriotyzm głównie, a może nawet wyłącznie jako zbrojną obronę granic albo też udział w powstaniac­h narodowych.

„Godziwa i uporządkow­ana miłość do własnej ojczyzny nie powinna nas jednak czynić ślepymi na powinności obejmowani­a miłością wszystkich ludzi. Niech obywatele pielęgnują wielkodusz­nie i wiernie miłość ojczyzny, jednak bez ciasnoty duchowej, tak by zawsze mieli wzgląd na dobro całej rodziny ludzkiej, którą łączy w jedno różne więzi między plemionami, ludami i narodami – jak uczy Gaudium et spes” – dodał metropolit­a poznański.

Warto, by o tym patriotyzm­ie dowiedziel­i się politycy i po zrozumieni­u zaczęli go stosować w codziennym życiu współczesn­ym. WOJCIECH NOMEJKO

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland