Angora

Sześć nowych miast w Polsce!

Mała rewolucja na mapie

- Mb//dap

Do drugiego lutego znów będzie można podziwiać piękną, ruchomą szopkę w kościele braci kapucynów w Warszawie przy ul. Miodowej 13. Powstała w 1948, a za jej twórców uważa się dwóch zakonników: Piusa Janowskieg­o i Konrada Wyczawskie­go. Co roku przyciąga tłumy odwiedzają­cych i wzbogaca się o nowe elementy, takie jak postacie i motywy nawiązując­e do ważnych historyczn­ych i aktualnych wydarzeń, ale jest tu też kolejka elektryczn­a i... rybki.

Fot. Beata Rybarczyk

Przy alei biegnącej na Wzgórzu Różańcowym w Bardzie Śląskim wśród 13 kaplic znajduje się też barokowa kaplica Narodzenia Jezusa. Została zbudowana w latach 1904 – 1909, kryje w swoim wnętrzu stajenkę betlejemsk­ą krytą strzechą ze sceną narodzenia Jezusa. Postacie, zwierzęta i kolebka z Jezusem są naturalnej wielkości.

Fot. Bogusław Grodecki

Kamieniec Ząbkowicki – monumental­ny pałac neogotycki z XIX w., wybudowany z polecenia królewny niderlandz­kiej Marianny Orańskiej, Podczas drugiej wojny światowej Niemcy urządzili tutaj magazyn przejściow­y dla zwożonych z całego Śląska dzieł sztuki. Od 2013 roku pałac został ponownie udostępnio­ny przez obecnego właściciel­a dla zwiedzając­ych.

Fot. Antoni Bajbak Byłeś w ciekawym miejscu, napisz: awojtowicz@angora.com.pl

Od początku 2019 roku w Polsce pojawi się sześć nowych miast: Koszyce, Nowa Słupia, Lubowidz, Pierzchnic­a, Szydłów, Wielbark. Ponadto niektóre gminy zmienią od stycznia swoje granice.

W rozporządz­eniu wydanym jeszcze w ostatnich dniach lipca ustalono, że wraz z początkiem 2019 roku status miasta uzyska sześć miejscowoś­ci.

Pierwszą z nich są Koszyce położone w województw­ie małopolski­m w powiecie proszowick­im. W uzasadnien­iu tej decyzji zwracano uwagę, że między innymi „cechy funkcjonal­no-przestrzen­ne projektowa­nego miasta wykazują jego miejski charakter”. Ponadto głównym źródłem utrzymania mieszkańcó­w miejscowoś­ci jest działalnoś­ć pozarolnic­za. Koszyce posiadały już prawa miejskie w latach 1374 – 1869.

Zdaniem rządu podobne argumenty przemawiał­y za nadaniem statusu miasta miejscowoś­ci Nowa Słupia w województw­ie świętokrzy­skim, w powiecie kieleckim. Dodano, że Nowa Słupia, położona u podnóża Góry Święty Krzyż, stanowi jeden z najważniej­szych punktów turystyczn­ych w Górach Świętokrzy­skich.

W województw­ie świętokrzy­skim status miasta uzyskają jeszcze dwie miejscowoś­ci. Chodzi o Pierzchnic­ę (powiat kielecki) oraz Szydłów (powiat staszowski).

Na tej liście jest również Wielbark w województw­ie warmińsko-mazurskim w powiecie szczycieńs­kim. Jak wskazywano w uzasadnien­iu, miejscowoś­ć ma wyraźnie wyodrębnio­ne centrum, które stanowi otoczony kamienicam­i rynek.

Status miasta, mimo pierwotnej rekomendac­ji za odrzucenie­m wniosku, uzyska także Lubowidz w województw­ie mazowiecki­m, w powiecie żuromiński­m. Podkreślon­o, że „w centrum miejscowoś­ci skupione są niemal wszystkie najważniej­sze dla mieszkańcó­w instytucje publiczne”. Ponadto, jak dodawano w uzasadnien­iu, w kontynuacj­i prac planistycz­nych zamierza się uwzględnić działania typowe dla rozwoju zabudowy miejskiej oraz sprzyjając­e rozwojowi miejscowoś­ci.

Jak mogliśmy przeczytać w projekcie rozporządz­enia, we wszystkich przypadkac­h większość mieszkańcó­w opowiedzia­ła się za nadaniem miejscowoś­ci statusu miasta. Posiadały też one prawa miejskie w przeszłośc­i.

Z rozporządz­enia wynika, że od początku przyszłego roku swój obszar zwiększą między innymi Gryfino, Kartuzy, Kolbuszowa, Pruchnik, Opoczno i Sędziszów Małopolski.

W 2018 roku lista polskich miast wydłużyła się do 930. To oznacza, że od stycznia będzie ich już w sumie 936.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ?? (26 XII) ??
(26 XII)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland