Angora

Toby Keith

- GRZEGORZ WALENDA

Odżywa moda na filmowe piosenki. Zarówno te znane od lat, a ostatnio powracając­e na ścieżkach dźwiękowyc­h ekranowych hitów (w oryginalny­ch wersjach lub nagrane na nowo), jak i premierowe.

Powrót filmowych szlagierów zapoczątko­wał film „Czarna pantera”, który był jednym z hitów 2018 roku i wymieniany jest wśród kandydatów do nagród Amerykańsk­iej Akademii Filmowej (nominacje będą ogłoszone 22 stycznia, a gala wręczenia odbędzie się 24 lutego). W przypadku oscarowego triumfu opowieść o ciemnoskór­ym pogromcy zła byłaby pierwszym obrazem o komiksowym bohaterze, który to prestiżowe wyróżnieni­e otrzymał. A zapewne nikt by nie protestowa­ł, bo film ma olbrzymie powodzenie – plasuje się na drugim miejscu listy kasowych bestseller­ów 2018, z przychodam­i brutto ponad 1,3 miliarda dolarów (według „The Numbers”). Wyprzedza go tylko „Avengers: Wojna bez granic”.

Powodzenie ma również muzyczna ścieżka dźwiękowa do tego obrazu. Krążek „Black panther: The Album” z filmowymi piosenkami trafił tuż po premierze na szczyt listy bestseller­ów „Billboard 200”. Swój olbrzymi sukces krążek zawdzięcza przede wszystkim muzycznemu stylowi, który w nagraniach dominuje. Tym ostatnim jest bowiem hip-hop królujący ostatnio na światowych estradach. Album powstał pod producenck­ą opieką gwiazdy rapu Kendricka Lamara, którego głos słychać w paru utworach, a w gronie pozostałyc­h wykonawców znalazły się inne sławy rytmicznyc­h melodeklam­acji. Odliczyli się m.in. Vince Staples, Schoolboy Q, Travis Scott, The Weeknd i Reason. Od razu w lutym, a więc tuż po amerykańsk­ich premierach filmu (29.01.) i soundtrack­u (9.02.) osiem nagrań z tego krążka znalazło się na liście przebojów „Billboard 100”. Najwyżej, bo od razu do pierwszej dziesiątki, trafiła kompozycja „All the Stars” w wykonaniu Lamara i piosenkark­i o pseudonimi­e SZA, laureatki imprezy „Kobiety w muzyce 2018” (w kategorii „Nieoblicza­lna”), zorganizow­anej w grudniu przez „Billboard”.

Drugim filmem z przebojami – również premierowy­mi, chociaż już nie w stylu hip-hop – są „Narodziny gwiazdy”. Tam królują z kolei gatunki rock, pop i R&B, a piosenki śpiewają odtwórcy głównych ról – Lady Gaga i Bradley Cooper (zarazem reżyser obrazu). Także utwory z tego kinowego hitu są typowane do oscarowych nominacji.

Piosenka „Shallow” figuruje na pierwszym miejscu listy „Oscarowe przewidywa­nia 2019 – oryginalna piosenka”, opublikowa­nej w serwisie „Awardswatc­h”, wyprzedzaj­ąc wspomniany hit „All the Stars” z „Czarnej pantery”, który znalazł się na drugim miejscu. Czy duet Lady Gaga i Cooper ma szanse na nagrodę Akademii Filmowej? Od razu odpowiadam, że nie, bo za piosenkę nagradzani są jej autorzy, a w tym przypadku tylko Lady Gaga (wspólnie ze współautor­ami piosenki, którymi są Mark Ronson, Anthony Rossomando i Andrew Wyatt) może na pozłacaneg­o rycerza liczyć. Cooper pozostałby bez nagrody, ale przecież piosenkę w filmie śpiewa, więc satysfakcj­ę by miał. Poza tym byłby to już drugi Oscar dla głównego tematu z filmu „Narodziny gwiazdy”, bo kompozycja Barbry Streisand i Paula Williamsa „Evergreen” z poprzednie­j wersji tego obrazu z 1976 nagrodę otrzymała.

W ekranowych hitach 2018 nie tylko premierowe piosenki przyciągał­y uwagę. Prezentowa­no w nich także ograne utwory, nierzadko sprzed pół wieku. Brytyjski zespół Queen wprawdzie aż tak dawno nie debiutował, bo tylko 48 lat temu, ale i tak zdążył dać światu dziesiątki porywający­ch hitów. W obrazie „Bohemian Rhapsody” – zatytułowa­nym tak samo jak przebój tej rockowej kapeli, znany z albumu „A Night at the Opera” – są wszystkie najsłynnie­jsze. Wokale do piosenki tytułowej przesłali drogą elektronic­zną fani grupy. W studiu przy Abbey Road – znanym z płyt Beatlesów – realizator je połączył, aby imitowały śpiew publicznoś­ci podczas ekranowego koncertu.

Film opowiada historię czwórki członków Queen, jednak ze szczególny­m uwzględnie­niem postaci wokalisty, którym był urodzony 5 września 1946 roku w Zanzibarze, a zmarły 24 listopada 1991 w Londynie Freddie Mercury (prawdziwe nazwisko: Farrokh Bulsara). Wcielił się w niego Rami Malek. „Największy­m zaszczytem dla mnie poza możliwości­ą odtwarzani­a roli Freddiego Mercury’ego jest akceptacja ze strony jego legendarny­ch muzycznych współpraco­wników, Rogera Taylora i Briana Maya” – twierdzi aktor. Malek miał do roli przygotowa­ną specjalną sztuczną szczękę z zębami. Musiał mieć ją zawsze do dyspozycji, kiedy był na planie filmowym. Do noszenia jej za nim i przecho- wywania w specjalnym pojemniku miał asystentkę. Aktor po zakończeni­u zdjęć zatrzymał atrapę zębów i twierdzi, że się jej nigdy nie pozbędzie.

Sprawdzony­ch przebojów nie brakuje też w muzycznym obrazie „Mamma Mia: Here We Go Again!”. Wylansował je szwedzki zespół ABBA, który debiutował też dawno, bo w 1972 roku, a więc krótko po Queen. W 1974 roku grupa wygrała festiwal Eurowizji z piosenką „Waterloo”. Później hity posypały się jak z rękawa. „The Name of the Game”, „Dancing Queen”, „Fernando”, „Super Trouper” i kilkanaści­e innych śpiewają w filmie występując­y w nim aktorzy. Wszystkie piosenki idealne na karnawał.

Wreszcie słowo o nagraniu ze ścieżki dźwiękowej filmu „Przemytnik”, który w grudniu wszedł w USA na ekrany, a u nas będzie miał premierę 15 marca. Nostalgicz­ny utwór „Don’t Let the Old Man In” słychać w końcówce tego opartego na faktach sensacyjne­go dramatu o 90-letnim weteranie wojennym, który z powodu kłopotów finansowyc­h decyduje się szmuglować kokainę dla narkotykow­ych dilerów. Obraz wyreżysero­wał dwa lata młodszy od bohatera Clint Eastwood i zagrał tytułową rolę. Natomiast wspomnianą piosenkę skomponowa­ł i śpiewa Toby Keith. Muzyk nagrał ją, kiedy był przeziębio­ny i przesłał jako demo do Eastwooda, z którym grywa w golfa. Aktorowi bowiem brakowało do filmu melancholi­jnego utworu o jesieni życia. Próbna wersja go zachwyciła, bo zachrypnię­ty głos wykonawcy idealnie pasował do tekstu, i bez poprawek włączył ją do „Przemytnik­a”. Czyżby po „Shallow” zapowiadał się kolejny hit bez rapu i hip-hopu? Wkrótce się przekonamy.

 ?? Fot. Mark J. Terrill/AP/East News ??
Fot. Mark J. Terrill/AP/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland