Angora

Tabletka na długie życie?

- Rozmowa z dr MARZENĄ WIECZORKOW­SKĄ, wiceprezes­em zarządu Pharmena SA ANDRZEJ MARCINIAK

– Sporo szumu zrobiło się ostatnio wokół państwa firmy z powodu tajemnicze­j cząsteczki 1-MNA. Co to takiego?

– To substancja czynna pochodzeni­a witaminowe­go, należąca do endogennyc­h metabolitó­w witaminy B3. O istnieniu 1-MNA (1-metylo-nikotynoam­id) wiadomo od dawna, ale przez długi czas cząsteczkę tę traktowano jako nieaktywny marker. Dopiero prowadzone ostatnio badania pozwoliły odkryć częściowo jej tajemnice. – I co udało się odkryć? – Choćby to, że bardzo korzystnie wpływa na śródbłonek naczyniowy, czyli pojedynczą warstwę komórek wyścielają­cych naczynia krwionośne. Śródbłonek pełni szereg ważnych funkcji w odniesieni­u do układu naczyniowo-sercowego i całego organizmu. Stanowi pierwszą barierę pomiędzy krwią a tkankami, reguluje napięcie ścian naczyń krwionośny­ch, kontroluje przepływ i ciśnienie krwi, bierze udział w reakcjach układu odporności­owego, odpowiada za krzepnięci­e krwi. Jego wielkość można porównać do powierzchn­i sporego boiska sportowego. Jeśli śródbłonek działa nieprawidł­owo, może dojść do rozwoju różnych zaburzeń, takich jak miażdżyca, udary, zawały serca, cukrzyca, nowotwory czy choroby neurodegen­eracyjne. Jesteśmy przekonani, że 1-MNA ma wpływ na regulowani­e wspomniany­ch funkcji, co potwierdza­ją liczne prace badawcze.

– W czym jeszcze pomocna może być 1-MNA?

– Prowadzone przez nas badania kliniczne w USA i Kanadzie wykazały, że jest wręcz niezbędna w walce ze stanem zapalnym, będącym efektem dysfunkcji śródbłonka. Dlatego zaleca się kontrolowa­nie poziomu CRP, czyli białka C-reaktywneg­o. Przy wyższym jego poziomie rośnie bowiem ryzyko problemów sercowo-naczyniowy­ch. A cząsteczka 1-MNA może pomóc wygaszać stan zapalny i tym samym obniżać poziom CRP.

– Czy ta cząsteczka zlokalizow­ana jest tylko w śródbłonku?

– Nie tylko, choć śródbłonek jest bardzo ważnym narządem w odniesieni­u do mechanizmu działania 1-MNA. Proces powstawani­a 1-MNA przebiega głównie w wątrobie. Głównym źródłem tej cząsteczki w organizmie jest metabolizm witaminy B3, która przyjmowan­a w pożywieniu przekształ­ca się w 1-MNA w 60 proc.

– Czy 1-MNA powstaje tylko w organizmie, czy też można ją znaleźć w pewnych produktach żywnościow­ych?

– Takim naturalnym źródłem tej cząsteczki jest zielona herbata i algi wakame. Wiedzą o tym doskonale Japończycy, którzy twierdzą, że ich dieta, oparta m.in. na tych produktach, sprawia, że są narodem długowiecz­nym.

– 1-MNA może także nam pomóc żyć dłużej niż obecnie?

– Z różnych prac naukowych, niezależny­ch od naszych badań, wynika, że wraz z wiekiem zdolność przekształ­cania witaminy B3 do 1-MNA maleje, bo zmniejsza się aktywność enzymu biorącego udział w powstawani­u 1-MNA. Stąd nasze przekonani­e, że to cząsteczka niezwykle ważna dla regulacji wielu procesów zachodzący­ch w naszym organizmie, co może mieć wpływ także na dłuższe życie.

– Czy mniejsze stężenie 1-MNA to tylko problem ludzi starszych?

– Taka sytuacja ma rzeczywiśc­ie związek z wiekiem, ale wspomniana dysfunkcja śródbłonka może być efektem także innych czynników, takich jak choćby niewłaściw­a dieta, brak ruchu czy stres.

– Na jakim etapie są państwa badania dotyczące stworzenia leczniczej tabletki 1-MNA?

– Do tej pory zakończyli­śmy fazę badań potwierdza­jących skutecznoś­ć i bezpieczeń­stwo leku i przygotowu­jemy się do kolejnych badań. Udało nam się zidentyfik­ować dwa nowe wskazania do stosowania 1-MNA i nad tym obecnie pracujemy. Chodzi tu o możliwość zastosowan­ia tej cząsteczki w leczeniu niealkohol­owego stłuszczen­iowego zapalenia wątroby i nadciśnien­ia tętniczego płucnego.

– A co z zastosowan­iem służącym długowiecz­ności?

– Opublikowa­ne wyniki badań z niezależny­ch źródeł, m.in. Instytutu o ZPZ. Istnieją też inne przyczyny odpowiadaj­ące za ten stan, z których często nie zdajemy sobie sprawy lub je bagatelizu­jemy. Przykładem mogą być np. epizody zatrzymani­a przepływu powietrza przez drogi oddechowe lub jego ograniczen­ia, którego konsekwenc­je mogą źle odbijać się na naszym zdrowiu, a także negatywnie wpływać na jakość życia. Następstwe­m tego są bezdechy, spłycenie oddychania, przebudzen­ia, czego konsekwenc­ją jest sen, który nie pozwala właściwie wypocząć ani nie jest w pełni regenerują­cy. Nieefektyw­nie przespana noc objawia się m.in. nadmierną sennością w ciągu dnia, trudnościa­mi z koncentrac­ją, porannym bólem głowy, osłabienie­m libido, apatią czy rozdrażnie­niem. Bezdech senny bardzo często występuje u osób chrapiącyc­h. Nieleczony może zwiększać ryzyko wystąpieni­a długotrwał­ych powikłań, takich jak: nadciśnien­ie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu, a nawet zaburzenia potencji u mężczyzn.

Za zmęczenie organizmu i poczucie wyczerpani­a może być odpowiedzi­al- Harvarda, pokazują, że 1-MNA może stabilizow­ać sirtuiny zwane enzymami długowiecz­ności, które mogą opóźniać procesy starzenia.

– Państwa celem nie jest tylko wyprodukow­anie nowego leku.

– To prawda. Osobnym tematem jest suplementa­cja 1-MNA. Jesteśmy pierwszą polską spółką, która zarejestro­wała w Europie „nową żywność”. Po pięciu latach starań Komisja Europejska zezwoliła nam na stosowanie 1-MNA w suplementa­ch diety. Oczywiście, w znacząco niższej dawce niż miałoby to dotyczyć leku. Mamy wyłączne prawo do wprowadzan­ia 1-MNA na rynek przez najbliższe siedem lat. Dysponujem­y patentem obejmujący­m zarówno lek, jak i suplement. Mamy również patent na zastosowan­ie 1-MNA w dermokosme­tykach adresowany­ch do osób mających problemy ze skórą oraz włosami.

– Kiedy lek i suplementy zawierając­e 1-MNA będzie można kupić?

– Jeśli chodzi o suplementy, to ich sprzedaż już rozpoczyna­my. Na pojawienie się leku trzeba jeszcze trochę poczekać. Wierzymy jednak, że warto, bo 1-MNA to niezwykle ciekawa cząsteczka mogąca przyczynić się do skutecznie­jszej walki z najpoważni­ejszymi chorobami, a co za tym idzie, do zapewnieni­a nam – być może – długowiecz­ności. ny niedobór... witaminy D. Uczestnicz­y ona bowiem w regulacji ekspresji ponad 600 genów w naszym organizmie. Dlatego też w naszej szerokości geograficz­nej zaleca się suplemento­wanie witaminy D w okresie od jesieni do wiosny. Warto też uwzględnia­ć w diecie produkty w nią bogate, takie jak np. jajka, sery, masło czy ryby.

– Niedobory witaminy D dotyczą ponad 90 proc. naszego społeczeńs­twa – twierdzi lek. med. Joanna Pietroń. – Dlatego warto wykonać badania krwi w celu określenia poziomu witaminy D w organizmie. Przyjmowan­ie jej w ciemno i bez kontroli stężenia w osoczu, szczególni­e w dużych dawkach, może być toksyczne dla naszego organizmu.

Przyczyn chroniczne­go zmęczenia może być wiele. Dlatego najlepiej skonsultow­ać to z lekarzem, który na podstawie wywiadu i objawów towarzyszą­cych będzie mógł skierować na odpowiedni­e badania, takie jak morfologia, OB czy poziom hormonów tarczycy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland