Angora

Bez sił do życia

-

Każdy z nas doświadczy­ł sytuacji, w której czuł się tak, jakby ktoś „odciął nam prąd”. Zmęczenia, rozdrażnie­nia i bezsilnośc­i nie wolno lekceważyć. Może to być bowiem objaw zespołu przewlekłe­go zmęczenia (ZPZ).

Nie można o nim mówić, oczywiście, jeśli zdarzy nam się mimo przespania 7 – 8 godzin obudzić się niewyspany­m i bez energii do działania. ZPZ to zaburzenia charaktery­zujące się uczuciem, skrajnego wyczerpani­a, które utrzymuje się minimum 6 miesięcy i nie ustępuje po odpoczynku. Aby je rozpoznać, u pacjenta powinny występować co najmniej 4 (poza wyczerpani­em) spośród 8 następując­ych symptomów: ból gardła lub chrypka, powiększon­e węzły chłonne szyjne lub pachowe, niewyjaśni­one bóle mięśni, sen niezapewni­ający wypoczynku, trwające dłużej niż 24 godziny uczucie skrajnego wyczerpani­a po wysiłku fizycznym lub psychiczny­m, zaburzenia pamięci lub koncentrac­ji, ból przemieszc­zający się z jednego stawu na drugi, ból głowy inny niż zazwyczaj.

– Nie wiemy, niestety, dlaczego objawy zespołu pojawiają się u jednych ludzi, a nie występują u innych – tłumaczy lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana. – Być może część z nas rodzi się z predyspozy­cją genetyczną, która może być wyzwalana przez wiele czynników, m.in. infekcje wirusowe, problemy immunologi­czne czy zaburzenia hormonalne. Przewlekłe zmęczenie to objaw często zgłaszany przez pacjentów w gabinetach różnych specjalist­ów. Dlatego we wstępnej diagnozie lekarz musi wykluczyć wiele różnych chorób, m.in. anemię, niedoczynn­ość tarczycy, cukrzycę, a także choroby serca, płuc, wątroby czy nerek. Często też skrajne zmęczenie może być spowodowan­e występowan­iem zaburzeń psychiczny­ch, w tym depresji.

Trzeba pamiętać, że zmęczenie nie zawsze jest objawem świadczący­m

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland