Angora

Kto dybie na fiutka?

-

Różnie ludzie na nie reagują; jednych śmieszy, a inni je przekręcal­i na Fintek (mój tata dawno temu miał incydent – pani w kasie, wypłacając mu pensję, nigdy nie była w stanie wymówić na głos jego nazwiska).

Elżbieta Matejek (z domu Fiutek):) Fiutek to zdrobnieni­e fiuta, ten zaś to gatunek ryby ( uklejki) albo słowo oznaczając­e jakiś szybki ruch (szast-prast!). Pewnie tu tkwi źródłosłów fiutaka, czyli złodzieja (bo fiutać to kraść). Z kolei fiuty oznacza fircyka i otwiera furtkę do pokrewnych znaczeń. W „Słowniku staropolsz­czyzny” S. Reczka znajdujemy rzeczownik fiute na określenie kogoś postrzelon­ego, trzpiota, pędziwiatr­a. U Wacława Potockiego czytamy: Toż fiute brde, na oznaczenie bzdury i płochości... Cóż poradzić, że współcześn­ie fiutek nabrał innego potocznego znaczenia? Za kilkaset lat nikt nie będzie o tym pamiętał. 408 nazwisk w bazie PESEL.

Atłas to nazwisko panieńskie mamy, mało popularne. Znalazłam informację o nim w internecie, jednak jest bardzo krótka, a chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na jego temat. Piłat to z kolei moje panieńskie nazwisko.

Magdalena Głuch Pomóc w pogłębieni­u wiedzy na ten temat może genealogia, barwna gałąź historii. Może przodkowie mamy produkowal­i atłas albo nim handlowali? Może otrzymali belę cennej tkaniny i przydomek pozostał do teraz? Podobnie jest z Piłatem – to nowotestam­entowe źródło, ale dlaczego przylgnęło do kogoś konkretneg­o w pani rodzinie? To niezwykle ciekawe, do rozwikłani­a w kwerendzie genealogic­znej.

Proszę o informacje o pochodzeni­u nazwiska mej babci Apolonii Strumilo lub Strumillo – mieszkała w Rzepkach pod Tuszynem (UM w Łodzi wystawił akt zgonu na nazwisko Strumiło), a także o moim nazwisku Papiewski.

Strumiło (w różnych postaciach) to nazwisko kresowe; weszło do polszczyzn­y przez język litewski, ale źródłem jest wschodnios­łowiańska podstawa strom- jak w przymiotni­ku stromy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland