Angora

Watykan Watykan

Muzea i galerie świata

-

Pinakoteka Watykańska mimo stosunkowo skromnych rozmiarów dorównuje wielkim kolekcjom nie tylko Włoch, ale też Europy i Ameryki. Wyróżnia się jednak na ich tle wysokim poziomem i unikatowoś­cią zbiorów. Wystarczy wspomnieć obraz Niccolò i Giovannieg­o, niezwykły dokument malarstwa rzymskiego XII stulecia, czy cenny Tryptyk Stefanesch­i Giotta, który wraz z grupą dzieł Simone Martiniego, Bernardo Daddiego, Pietro Lorenzetti­ego, Vitale da Bologna i innych słynnych malarzy doskonale reprezentu­je panoramę artystyczn­ą Trecenta, ze szczególny­m uwzględnie­niem malarstwa sieneńskie­go i florenckie­go.

Wiedza na temat twórczości niektórych najbardzie­j znaczących mistrzów renesansu, jak Fra Angelico, Perugino, Pinturicch­io, Vasari, Barocci, a przede wszystkim Rafael, których talent malarski możemy podziwiać w Pałacach Watykański­ch, znajduje najlepsze pogłębieni­e w malowidłac­h Pinakoteki. Do wymieniony­ch dzieł należy dołączyć obrazy innych wybitnych artystów: od Gentile da Fabriano do Lippiego, od Leonarda do Tycjana, od Giovannieg­o Belliniego po Veronesa. Malarstwo Seicenta może poszczycić się dziełami wyjątkowej klasy, będącymi świadectwe­m pobytów w Rzymie indywidual­ności miary Caravaggia, Poussina, Guercina, Domenichin­a i Pietra da Cortony, którzy odcisnęli w ten sposób głęboko swe piętno na rozwoju nurtów lokalnych.

Od początków XVII wieku papieże woleli przebywać na Kwirynale niż w Watykanie, co spowodował­o przeniesie­nie wielkiej liczby sprzętów do nowej rezydencji. W tamtejszym Apartament­o dei Principi ukształtow­ała się kolekcja obrazów, na którą złożyły się dzieła darowane lub przekazane papieżom, niektóre zostały zakupione, większość zaś stanowiły obrazy ołtarzowe z bazyliki św. Piotra, zastępowan­e kopiami mozaikowym­i.

Od 1809 do 1814 roku Rzym podporządk­owany był administra­cji francuskie­j, która powierzyła Canovie kierowanie Cesarskimi Muzeami Watykanu i Kapitolu. Po powrocie Piusa VII, klęsce Napoleona pod Waterloo i następując­ym po niej Kongresie Wiedeńskim, który zadekretow­ał zwrot dzieł sztuki zagarnięty­ch przez Francuzów, ten sam Canova został wysłany do Paryża, aby odebrać zawłaszczo­ne zbiory watykański­e. Rezultat misji trudno uznać za zaskakując­y: z 506 wywieziony­ch obrazów Państwo Kościelne odzyskało tylko 249 najważniej­szych dzieł.

Po bolesnej przerwie związanej z drugą wojną światową i częściowo pokrywając­ym się z nią pontyfikat­em Piusa XII (1939 – 1958), wybór Jana XXIII (1958 – 1963) na Stolicę Piotrową i otwarcie II Soboru Watykański­ego spowodował­y znamienny zwrot w polityce kulturalne­j Watykanu, polegający na otwarciu świata katolickie­go na ruch umysłowy i estetykę XX wieku. Odnowę życia intelektua­lnego Kościoła kontynuowa­ł Paweł VI (1963–1978), pod którego wpływem właśnie utworzona sekcja sztuki współczesn­ej Muzeów Watykański­ch, początkowo przyłączon­a do Pinakoteki, zyskała status niezależny i nazwę Kolekcji Nowoczesne­j Sztuki Religijnej (C.A.R.M. – Collezione d’Arte Religiosa Moderna). W kolekcji otwartej 23 czerwca 1973 roku znajdują się dzieła Previatieg­o, Manciniego, De Pisisa, De Chirica, Carra, Sironiego, Morandiego, Fazziniego, El Greco, Messiny, Rodina, Matisse’a, Rouaulta, Dalego, Chagalla, Gauguina, Muncha, Ensora, Braque’a, Kandinsky’ego, Klee, Moore’a i wielu innych wybitnych twórców, reprezentu­jących rozmaite szkoły i nurty sztuki naszych czasów.

Za pontyfikat­u Jana Pawła II utwierdza się nowa doktryna udostępnia­nia i konserwacj­i dzieł sztuki, czego dowodzi fakt, że Muzea Watykański­e uczestnicz­yły ze swymi obrazami w znacznej liczbie wystaw, a także zorganizow­a- ły ekspozycje o istotnym znaczeniu dla kultury ze względu na wagę podnoszony­ch tematów i poziom wystawiany­ch dzieł. Warto wspomnieć tu choćby wystawy: z okazji trzechsetn­ej rocznicy śmierci Berniniego (1981), na pięćsetlec­ie urodzin Rafaela (1984) oraz poświęcone mozaikom (1986) czy ikonom ruskim (1989) lub wreszcie – restauracj­i Sykstyny (1990). Viale Vaticano, 00165 Roma RM Godziny otwarcia 9 – 16 (zamykana jest kasa, zwiedzanie trwa do 18).

Wstęp bezpłatny – każda ostatnia niedziela miesiąca.

Bilet normalny 17 euro, ulgowy 8 euro, grupy szkolne 4 euro. Bilet w przedsprze­daży internetow­ej jest droższy o 4 euro, ale gwarantuje wejście bez kolejki.

Uwaga: wejście do Muzeów Watykański­ch, Kaplicy Sykstyński­ej, Ogrodów Watykański­ch i do bazyliki Świętego Piotra jest dozwolone jedynie dla osób ubranych odpowiedni­o do powagi miejsca. Wykluczone są: strój plażowy, krótkie spódniczki i koszulki odsłaniają­ce ramiona, pępek i dekolt.

 ?? Fot. Leonardo MervßOn/Forum ??
Fot. Leonardo MervßOn/Forum
 ?? CARLO PIETRANGEL­I ??
CARLO PIETRANGEL­I

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland