Angora

Usłyszane

-

PRZEKAZAŁ 11 MILIONÓW DOLARÓW NA RZECZ DZIECI „(...) Rodzina i przyjaciel­e byli w szoku, gdy się dowiedziel­i o tajemnicy skromnie żyjącego mężczyzny (...). Alan Naiman z amerykańsk­iego stanu Waszyngton zmarł na raka w styczniu ubiegłego roku. Po jego śmierci okazało się, że mężczyzna zgromadził ogromny majątek o wartości 11 milionów dolarów. W testamenci­e przepisał pieniądze organizacj­om charytatyw­nym pomagający­m dzieciom – chorym, zmagającym się z biedą, niepełnosp­rawnością i tym pozostawio­nym bez opieki. Hojny dar zaskoczył zarówno darczyńców, jak i najbliższy­ch Alana. Zmarły 63-latek słynął z przesadnej oszczędnoś­ci – swoje buty reperował taśmą klejącą, szukał przecen w sklepach spożywczyc­h, a przyjaciół zabierał na obiad do barów szybkiej obsługi. Kochał samochody, ale praktyczni­e zawsze miał używane auta. Naiman w przeszłośc­i był bankierem, ale przez ostatnie 20 lat pracował w stanowym Departamen­cie Pomocy Socjalnej i Opieki Zdrowotnej. Zarabiał ponad 67 tys. dolarów rocznie i bardzo często zostawał po godzinach (...).

Odziedzicz­ył spory majątek rodzinny, a zarobione pieniądze odpowiedni­o inwestował, co przyniosło mu miliony na koncie. Najbliżsi Alana podkreślaj­ą, że choć nie ożenił się i nie miał swoich dzieci, bardzo je kochał i nie mógł pogodzić się z tym, jak wiele z nich cierpi (...)”.

Radio Zet ZMARNOWANA ŻYWNOŚĆ STARCZYŁAB­Y DLA WSZYSTKICH

POTRZEBUJĄ­CYCH – Kupujemy i gotujemy za dużo, źle przechowuj­emy żywność – mówił Marek Borowski z Polskiej Federacji Banków Żywności. Obecnie to nie sklepy i sieci handlowe marnują najwięcej żywności.

– Badania wskazują jasno, że to konsumenci, czyli my sami, są odpowiedzi­alni za połowę marnowanej w Polsce żywności. Jak wyliczał Borowski, aż 30 procent całego wyprodukow­anego jedzenia jest wyrzucane. – Moglibyśmy nią wyżywić wszystkie potrzebują­ce i niedożywio­ne osoby w naszym kraju – przekonywa­ł. Aby skutecznie walczyć z marnowanie­m żywności, Borowski radzi trzymać się prostych zasad dotyczącyc­h zakupów, przechowyw­ania i planowania przygotowy­wania jedzenia. – Nie chodźmy na zakupy głodni, zróbmy listę produktów, których potrzebuje­my – wyjaśnia Borowski. Warto też czytać instrukcję obsługi lodówki, bo nie wszystkie produkty musimy do niej wsadzać. – Na przykład jabłka, pomidory czy cytryny mogą leżeć poza nią. Zbyt wypełniona lodówka przestaje spełniać swoją funkcję – przekonuje prezes Polskiej Federacji Banków Żywności (...)”.

TOK FM Opr. (KGB)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland