Szach mat!

Dwudziestoletni Jan Krzysztof Duda wicemistrzem świata

Angora - - Aktualności Oczami Nastolatka -

20-letni Jan Krzysztof Duda z Krakowa został wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych! To wielki sensacyjny sukces Polaka. Do Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, które odbyły się w Sankt Petersburgu (Rosja) w dniach 26 – 30 grudnia, przystępował z 47. miejsca w globalnym rankingu. Rozstawiony z 32. numerem startowym wygrał 15 partii m.in. z wyżej notowanymi zawodnikami: Holendrem Anishem Grimem, Borysem Gelfandem z Izraela i Ormianinem Lewonem Aronianem. Przegrał tylko trzy pojedynki, w tym z innymi medalistami. W 21 rundach zgromadził 16,5 pkt, o pół punktu mniej od triumfatora, którym został najwybitniejszy gracz XXI wieku Norweg Magnus Carlsen (28 l.). Z kolei brąz przypadł Amerykaninowi Hikaru Nakamurze (31 l.).

W szachach błyskawicznych na początku partii każdy gracz ma na zegarze trzy minuty, a później dokłada się do nich po dwie sekundy za każdy ruch.

Podczas tych zawodów pula nagród wynosiła 1,15 mln dolarów. Duda repre- zentujący klub MKS MOS Wieliczka za srebrny medal otrzymał 50 tys. dolarów. Wszedł też do pierwszej dwudziestki światowego rankingu.

W rozgrywkach brały udział 124 panie i 204 panów. Nasz kraj reprezentowali jeszcze Kacper Piorun z KSz Stilon Gorzów Wlkp. oraz Kamil Mitoń z KSz Hetman GKS Katowice.