Angora

Karnawał

Polszczyzn­a od ręki Pana Literki

-

Okres zabaw, balów i potańcówek trwający od święta Trzech Króli do Środy Popielcowe­j, gdyż wtedy rozpoczyna się Wielki Post i oczekiwani­e na Wielkanoc, nazywa się karnawałem. Słowo to zapożyczyl­iśmy z języka włoskiego ( carnevale) bądź z francuskie­go ( carnaval), ale nie ma stuprocent­owej pewności co do jego etymologii i znaczenia.

Według jednej wersji karnawał znaczy ‘pożegnanie z mięsem’ (wł. carne vale ‘mięso, żegnaj, od caro ‘mięso’, vale ‘żegnaj’). Druga mówi o tym, że nazwę karnawał należy wywodzić z łacińskieg­o wyrażenia carrus navalis. Nazywano tak ‘wóz w kształcie okrętu uczestnicz­ący w procesjach świąteczny­ch ku czci Dionizosa i Izydy’. Ku takiej genezie skłania się Władysław Kopaliński (patrz Słownik mitów i tradycji kultury PWN, Warszawa 1985, s. 467).

Jeśli uznać za bliższe prawdy pochodzeni­e omawianego słowa od carnevale, to wyjdzie na to, że pierwotnie zabawy i bale dotyczyły wyłącznie krótkiego czasu bezpośredn­io poprzedzaj­ącego post, czyli trzech ostatnich dni (niedzieli, poniedział­ku i wtorku do północy).

W Polsce ów okres od wieków nazywano ostatkami bądź mięsopuste­m (to kalka łacińskieg­o słowa carniprivi­um ‘poniechani­e mięsa; rozstanie się z mięsem’). Nasi przodkowie biesiadowa­li, balowali, ucztowali, gdyż wiedzieli, że za chwilę nastanie Wielki Post i nie wolno będzie jeść mięsa (stąd słowo mięsopust ‘mięsa opust, opuszczeni­e’).

Istniało również w obiegu określenie zapusty i niektórzy właśnie je nazywają polskim odpowiedni­kiem karnawału. Zapusty trwały przez cały czas od Nowego Roku czy Trzech Króli do Środy Popielcowe­j, podczas gdy mięsopust jedynie trzy dni.

Słowo zapusty doczekało się przysłowia: jak tłuste zapusty, to dom może być pusty (gdy się wszystko przepiło i przejadło). PS Macie pytania? Napiszcie do mnie: mlkinsow@angora.com.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland