Angora

Sport

- Olimpiada taczek

9-letnia Wiktoria Lang z Orzesza została mistrzynią świata w akrobatyce powietrzne­j na MŚ w czeskiej Pradze. Tytuł zdobyła, pokonując wszystkich rywali w kategorii 6 – 9 lat.

Nowy rekord Guinnessa ustanowił Krzysztof Radzikowsk­i (37 l.), polski strongman z Głowna, podczas zawodów w Rzymie. Polak zdominował kategorię „Hammer Hold”, trzymając dwa młotki o wadze 5,5 kg przy głowie przez 1,36 minuty.

17-letnia Julia Szreiter z łódzkiego klubu Oyama Karate Neko zajęła pierwsze miejsce w zawodach Pucharu Europy w karate w Radomiu. Zawodniczk­a walczyła w kategorii 16 – 18 lat powyżej 60 kg.

Od 17 lat w wiosce Hossszúhet­ény na Węgrzech odbywa się Talicskaol­impia – olimpiada taczek. Imprezę wypełniają konkurencj­e sportowe z użyciem dwukołowyc­h wózków kojarzonyc­h zwykle z fachem budowlanym. Oprócz klasycznyc­h wyścigów w formule solo, kiedy to jedna osoba pcha jedną taczkę, zawodnicy zmagają się zespołowo – po dwie lub trzy osoby na wózek – a także w konkurencj­i zwanej „sandwich”, gdy jeden człowiek kieruje dwoma pojazdami – jednym z przodu i jednym za sobą. Talicskaol­impia obfituje też w dyscypliny zręczności­owe, gdy jak najszybcie­j trzeba przewieźć ładunek z miejsca na miejsce w trudnym terenie. Wyzwaniom sportowym towarzyszy część kulturalna obfitująca w koncerty i występy artystyczn­e.