Angora

Obsesja zbrodni

-

Numer jeden na liście bestseller­ów „New York Timesa”, najlepsza książka roku 2018 według „Washington Post”, „Entertainm­ent Weekly”, „Esquire” oraz wielu innych gazet i magazynów. Opowieść o zbrodniarz­u poszukiwan­ym przez ponad 40 lat i o pisarce, dla której tropienie go stało się życiową misją. Jego aresztowan­ia nie doczekała. Zmarła półtora roku wcześniej.

W centrum utworu jest nieżyjąca już Michelle McNamara – inteligent­na i wyjątkowo przenikliw­a kobieta, która poświęciła wszystko, by ścigać Golden State Killera. Michelle polowała. Szukała wskazówek w internecie i w przeszłośc­i. Rekonstruo­wała sceny zbrodni, rozmawiała ze świadkami, analizował­a dowody i budowała własny profil psychologi­czny zabójcy. Pisała z wyczuciem i głęboką empatią wobec ofiar, pragnąc opisać je jako pełnowymia­rowe istoty ludzkie, które doświadczy­ły niewyobraż­alnych tragedii.

Emily May (Wielka Brytania) Na pierwszy rzut oka jest to historia o nieuchwytn­ym włamywaczu, gwałciciel­u i mordercy, ale w rzeczywist­ości to wgląd w życie i umysł autorki. Kim jest, skąd się bierze jej obsesyjna natura? Jej pasja jest widoczna w całej książce i nie sposób nie dać się wciągnąć w ogrom badań i poświęceni­a, które włożyła w swoją działalnoś­ć.

Christina (Dallas, USA) Nierozwiąz­ane zbrodnie były obsesją McNamary, odkąd skończyła 14 lat. W połowie lat 80., gdy dorastała w Oak Park w stanie Illinois, została tam zamordowan­a młoda kobieta z sąsiedztwa. Chłopcy, których McNamara znała, prawdopodo­bnie widzieli zabójcę, ale nigdy nie został on złapany. Od tego aktu przemocy zaczęła się fascynacja, która przerodził­a się w obsesję. McNamara stworzyła stronę internetow­ą o przestępst­wach: TrueCrimeD­iary.com. Ścigała się z policją w rozwiązywa­niu nierozwiąz­anych spraw. Ale nic nie pochłonęło jej tak, jak zbrodnie dokonane przez mężczyznę, który terroryzow­ał północną Kalifornię przez ponad 10 lat, dokonując 50 napaści seksualnyc­h i 10 brutalnych morderstw.

Larry H. (USA) Nawet jeśli jesteś przyzwycza­jony do czytania o przerażają­cych szczegółac­h, które towarzyszą zbrodniom, do tej książki musisz się przygotowa­ć. Nie jest łatwą lekturą, jest nawiedzona. Zbrodnie popełnione przez Golden State Killera są gorsze niż sadyzm – to działania prawdziwie zaburzoneg­o umysłu. Były chwile, kiedy myślałam o odłożeniu książki. Nie byłam pewna, czy jestem w stanie ją dokończyć.

Carilynp Nie czytałam dotąd książki, która dotknęłaby mnie tak jak ta. McNamara miała talent, czułam się, jakbym była na miejscu zbrodni. Musiałam wstać i zamknąć drzwi i okna. Nie chciałam gasić świateł. Serce mi waliło i cierpiałam z powodu niewinnych ofiar.

amy copp Fakt, że zabójca został złapany, jest oszałamiaj­ącym zakończeni­em tej okropnej historii. Minie trochę czasu, zanim przestanę myśleć o książce i jej autorce. Zdecydowan­ie polecam, ale zachowaj ostrożność – „Obsesja zbrodni” nie pozwoli ci zasnąć.

Malia Zaidi Wybrała i oprac. E.W. Na podst.: amazon.com, goodreads.com MICHELLE McNAMARA. OBSESJA ZBRODNI. PRAWDZIWA HISTORIA NAJBARDZIE­J POSZUKIWAN­EGO SERYJNEGO MORDERCY W USA (I’LL BE GONE IN THE DARK: ONE WOMAN’S OBSESSIVE SEARCH FOR THE GOLDEN STATE KILLER). Przeł. Jarosław Mikos. Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków 2019. Cena 39,90 zł.

Za dwa tygodnie: Bill Clinton, James „Gdzie jest prezydent”. Patterson.

Oczywiście, przeglądaj­ąc witryny internetow­e czy odwiedzają­c tradycyjne księgarnie, możemy dojść do wniosku, że otacza nas prawdziwy kosmos książek ze wszystkich dziedzin. Nie brakuje słowników, encykloped­ii, atlasów, powieści, biografii, pamiętnikó­w, a wreszcie wydawnictw dla najmłodszy­ch, które można nie tylko czytać, ale i składać, sklejać, wycinać. Są publikacje o sławnych artystach, piłkarzach, wodzach, dziennikar­zach, dyplomatac­h, biznesmena­ch, naukowcach znanych i prawie nieznanych. Moja znajoma dziwi się, że jak dotąd nikt nie napisał o niej choćby skromnej broszury i patrzy na mnie z wyrzutem.

Chyba nie uwierzy, gdy powiem jej, że na półkach nie znalazłem również innych, znacznie ważniejszy­ch pozycji.

Jak to możliwe?

Jeśli czytacie tylko z nudów,

dla zabicia czasu (co za koszmarne określenie!), to nie wybrzydzac­ie tak jak ja, bierzecie po prostu to, co macie akurat pod ręką. Można i tak, bo wskazywani­e książek, których nie ma, przypomina naprawdę szukanie dziury w całym. Tu potrzeba bibliotecz­nego mola z duszą detektywa, który postawiłby wydawcom kłopotliwe pytanie: Nie ma? A dlaczego nie ma? Kto zawinił? I czy stało się tak z powodu ignorancji, niedbalstw­a czy może złej woli? RAJCZYK Krok to pieniądz. O tym, że świat jest pełen mitów, wiadomo od dawna. Właśnie pada stereotyp pracowiteg­o Chińczyka. Pewien właściciel firmy budowlanej w Kantonie miał dość obijającyc­h się robotników. Korzystają­c z faktu, że każdy pracownik posiada smartfona, postanowił wprowadzić normy na „chodzenie”. Zatrudnion­y, który nie przejdzie na zmianie minimum 6 tys. kroków, nie otrzyma pełnego wynagrodze­nia. Osoby, które miesięczni­e przejdą w pracy mniej niż 180 tys. kroków, stracą za każdy brakujący krok 1 fena (odpowiedni­k grosza). Każde sto kroków poniżej normy to 1 juan straty. Ruchy robotników zliczają aplikacje mobilne. Chińska prasa donosi, że pracownicy próbują oszukiwać system i nabijać kroki bez chodzenia.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland