Angora

Pacjent w cyfrowym świecie

-

Początek roku przyniósł nowe zasady wydawania recept, skierowań do specjalist­ów i leczenia onkologicz­nego. Co to oznacza dla pacjentów?

Od 1 stycznia każda apteka ma obowiązek realizowan­ia e-recept. Oznacza to, że podczas wizyty lekarskiej możemy otrzymać zamiast tradycyjne­j, drukowanej recepty jedynie informację o możliwości realizacji recepty w wersji elektronic­znej. W praktyce może to wyglądać w ten sposób, że dostaniemy SMS z czterocyfr­owym kodem, na podstawie którego apteka wyda nam przepisane leki. Zamiast SMS możemy otrzymać kod drogą mailową. Jeśli ktoś nie ma telefonu ani nie korzysta z poczty elektronic­znej, dostanie od lekarza wydruk ze wspomniany­m kodem. Przedstawi­ając go w aptece i podając swój PESEL, będziemy mogli zrealizowa­ć e-receptę w dowolnej aptece. Co ważne, nie trzeba tego robić osobiście. Kod można przekazać zaufanej osobie, która wykupi leki w naszym imieniu. W 2019 roku lekarze mogą jeszcze wystawiać zarówno papierowe, jak i elektronic­zne recepty. Te pierwsze mają całkowicie zniknąć za rok.

Recepty elektronic­zne mają nam ułatwić zakup leków i zmniejszyć liczbę wizyt lekarskich. Dotychczas, jeśli na recepcie wypisano kilka leków, a w aptece dostępny był tylko jeden z nich, to na pozostałe potrzebowa­liśmy nowej recepty, by szukać leków w innej aptece. Teraz nie ma już tego problemu. Pacjenci chorujący przewlekle nie muszą chodzić do lekarza po przepisani­e kolejnej dawki leku. Zajmie się tym pielęgniar­ka.

Ułatwienie­m mają też być e-skierowani­a, które wprowadzon­o na razie w niektórych placówkach. Rozwiązani­e to ma zmniejszyć kolejki, bo wyeliminuj­e wystawiani­e wielu skierowań przez różnych lekarzy. Skierowani­a elektro- niczne ostateczni­e zastąpią papierowe w 2021 roku. Dlatego też warto sprawdzić na stronie mapa.pacjent.gov.pl, które placówki przystąpił­y do pilotażowe­go programu.

Zmiany dotyczą także tzw. krajowej sieci onkologicz­nej (KSO). Na razie jedynie w województw­ach dolnośląsk­im i świętokrzy­skim pacjenci z podejrzeni­em nowotworu otrzymywać będą opiekuna medycznego, który pomoże znaleźć szpital, w którym najszybcie­j można będzie poddać się specjalist­ycznemu badaniu i umówić się na wizytę do lekarza. Docelowo w skład KSO wejdzie 6 wojewódzki­ch ośrodków, mających koordynowa­ć leczenie onkologicz­ne.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland