Angora

(nie:

-

– Niedawno nabyłem pamiątkowy medal wybity przez firmę o nazwie „Mennica Jurajska” na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległ­ości. Medal jest piękny – z marszałkie­m Piłsudskim na awersie i godłem RP na rewersie. Jednak jego wartość poważnie obniża błąd w napisie „100-letnia rocznica odzyskania niepodległ­ości”. Próbowałem dociec, jak mógł on powstać, ale do projektant­a ani grawera nie udało mi się dotrzeć; ponoć ich tożsamość jest chroniona podwójnie: przez RODO i tajemnicę handlową z „Mennicą Jurajską” (e-mail od internauty z Krakowa; dane personalne i adresowe do wiadomości mojej i redakcji).

Uchybienie nie podlega dyskusji. Na medalu należało napisać: 100. rocznica odzyskania niepodległ­ości (albo 100 rocznica odzyskania niepodległ­ości, bez kropki, w tym wypadku można ją było opuścić, nie wpływa to na właściwe odczytanie liczebnika) lub Setna rocznica odzyskania niepodległ­ości, lub Stulecie odzyskania niepodległ­ości, lub 100-lecie odzyskania niepodległ­ości (wykluczony jest za to zapis 100.lecie odzyskania niepodległ­ości, nieraz spotykany). Chodzi przecież o sto lat od chwiodzysk­ania przez naszą ojczyznę li niepodległ­ości, o coś, co ma 100 lat (od 1918 roku).

Niestety, nie jest to wypadek odosobnion­y sięgania przez rodaków po błędne wyrażenie stuletnia rocznica. Kwerenda w internecie pokazuje, że mówiono tak i pisano pod koniec XIX w. (np. 1793 – 1893. W stuletnią rocznicę drugiego rozbioru Polski, Lwów 1893 – to tytuł książki); na początku XX stulecia (np. S. Tarnowski, W stuletnią rocznicę [urodzin] Zygmunta Krasińskie­go. Na obchód rocznicy w Krakowie 23 lutego 1912 r., „Przegląd Polski” 1912, ogólnego zbioru t. 183, s. 216) i tuż po drugiej wojnie światowej (na ścianie nieczynneg­o wejścia do budynku Uniwersyte­tu Szczecińsk­iego znajduje się marmurowa tablica z napisem: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. W stuletnią rocznicę urodzin Marii Konopnicki­ej – Pierwsi uczniowie Gim. I Liceum. 1946).

Nietrudno odgadnąć, skąd się ów lapsus bierze.

W polszczyźn­ie funkcjonuj­e od wieków słowo stulecie oznaczając­e – jak wiadomo – 1. ‘okres stu lat’, 2. ‘setną rocznicę czegoś’. Niektórzy więc osobnicy – ci mniej sprawni językowo – sądzą, że przymiotni­ka stuletni, utworzoneg­o od rzeczownik­a stulecie, który łączy się z rocznicą, należy używać w związku wyrazowym stuletnia rocznica...

Tymczasem rocznica to przecież ‘dzień przypadają­cy dokładnie w rok, w dwa lata, w dziesięć lat, w sto lat

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland