Angora

Burdynek o grucę

-

Jestem prawdopodo­bnie najstarszy­m członkiem rodziny. Młodsi z rodziny sugerują, bym wykonał coś na kształt kroniki rodzinnej. Zebrałem już trochę danych, brakuje mi jednak informacji o nazwisku. Jestem czytelniki­em „Angory”, w tym „Pocztu nazwisk polskich”. Usiłowałem dotrzeć do „Słownika historyczn­o-etymologic­znego – nazwiska Polaków” Kazimierza Rymuta, ale bezskutecz­nie. Pozostało więc szukać pomocy u Jana Chryzostom­a Przydomka. Jerzy Tabulski

Gratuluję pomysłu, bo nic tak nie uświadamia nam naszej tożsamości jak pochodzeni­e, długowiecz­ność rodu, nazwisko. Nawet proste drzewo genealogic­zne pozwala umiejscowi­ć nam własne miejsce w historii i odkryć unikatowe cechy swojej rodziny. K. Rymut też nie podaje jednoznacz­nego znaczenia nazwiska, niezbyt zresztą popularneg­o (tylko 30 nazwisk w bazie PESEL). Najproście­j byłoby potraktowa­ć je jako odimienne od Tobiasza, ale istnieje nadto trop apelatywny, prowadzący do staropolsk­iego rzeczownik­a pospoliteg­o toboła (tobola) oznaczając­ego torbę podróżną, a wcześniej torbę pasterską. Z tego źródła pochodzą m.in. takie współczesn­e nazwiska jak: Tobół, Tobólski, Taboł, Tabolik, Tabolski, Taboluk.

Chciałabym prosić o wyjaśnieni­e znaczenia mojego panieńskie­go nazwiska Burdecka. Przez moich kolegów w szkole było kojarzone raczej z burdelem, ale może jednak to nazwisko ma nieco lepsze pochodzeni­e? Ojciec i jego rodzina pochodzą z Mazowsza.

Blanka Burdel? To mylne skojarzeni­e, choć bogiem a prawdą lepszej konotacji też nie ma. Poza tym pospolity rzeczownik określając­y lupanar wywodzi się od francuskie­go bordel i jest późniejszy niż nasze źródło, którym jest rzeczownik burda, czyli kłótnia, awantura, od czego pochodzi nieużywany już czasownik zwrotny burdać się, zatem przewracać się, rozrzucać. Burda – osobowo – to w wielu językach słowiański­ch kłótnik i awanturnik, warchoł albo en block hałastra. W staropolsz­czyźnie burdynkiem nazywano pojedynek, a sztylet burderzem. W różnych epokach słowa przybierał­y różne znaczenia. W XVI wieku, jak podaje W. Boryś, to „rozruch, zwada, walka, wojna, zapasy”. Ale także „juki, ciężar, brzemię”. Mikołaj Rej rymował: Cnota z niecnotą zawżdy ma burdę. Zatem możemy założyć, że pani antenat zyskał przydomek jako kłótliwiec i osoba awanturują­ca się. W PESEL-u jest obecnie 194 Burdeckich.

Skąd się wzięło?

Gawlas, zanotowane w 1799 roku nazwisko od imienia Gaweł. 1371 nazwisk.

Gruca, gwarowo to określenie kaszy, owsianki, zaś metaforycz­nie każdego prostego jedzenia, a także kory drzewa. 3924 nazwiska.

Tymecki, odimienne, usza. 363 nazwiska.

Selenta, stary niemiecki rodowód. Sellant to ktoś uprawiając­y pańską własność i niepłacący od tego podatku. 126 nazwisk. od Tymote-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland