Twierdza Europa

Angora - - Katastrofa -

Statek ratowniczy Sea-Watch 3, który 22 grudnia wyłowił z Morza Śródziemnego uchodźców z Afryki, nie dostał pozwolenia na wpłynięcie do żadnego europejskiego portu. Przyjęcia go odmówiły: Włochy, Malta, Hiszpania, Francja, Holandia i Niemcy. Sea-Watch 3 utknął na morzu z 32 migrantami z Nigerii, Libii i Wybrzeża Kości Słoniowej.

W sumie na pokładzie jest 17 narodowości. Wśród nich troje dzieci, troje nastolatków i cztery kobiety. Wraz z 22 członkami załogi są zmuszeni do koczowania w fatalnych warunkach. Kurczą się zapasy, z powodu złej pogody uchodźcy siedzą pod pokładem i cierpią na chorobę morską. – Kondycja psychiczna pogarsza się z dnia na dzień, zwłaszcza po burzach – opowiada szef operacji ratunkowej Philipp Hahn. – Lekarze martwią się również o jedzenie, brak witamin, bo to, co mamy, wystarczy na początek sytuacji kryzysowej, a nie do karmienia ludzi przez dłuższy czas. Po raz pierwszy mamy do czynienia z państwami, które po prostu odmawiają nam wszelkiej pomocy. To bardzo frustrujące, że polityka jest tak zablokowana, wolna od odpowiedzialności, że Europa nie może znaleźć wspólnej i ludzkiej odpowiedzi na problemy uchodźców. Z początku statek znajdował się 24 mile morskie od Malty. Z powodu nadciągających burz, maltańskie władze zezwoliły, by zbliżył się na 12 mil do ich wybrzeża. Lecz ani kroku dalej.

Malta nie ponosi odpowiedzialności za misje ratunkowe, oznajmił tamtejszy minister spraw wewnętrznych Michael Farrugia. Sea-Watch 3 należy do niemieckiej organizacji pozarządowej, a pływa pod holenderską banderą, dlatego Holandia i Niemcy wyraziły wreszcie gotowość przy- derskiego ministerstwa bezpieczeństwa i sprawiedliwości. O zakończenie sporu i podjęcie działań zaapelowało ponad 300 europejskich naukowców. Obecna sytuacja jest nie do utrzymania, niebez-

Fot. Reuters/Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.