Angora

Nowe mocarstwo w kosmosie

Chińska sonda wylądowała na ciemnej stronie Księżyca.

-

3 stycznia o godzinie 3.26 czasu polskiego chińska sonda Chang’e 4 wylądowała na ciemnej stronie Księżyca, w miejscu, do którego nie dotarł nigdy żaden pojazd kosmiczny zbudowany przez człowieka.

Sonda nosi imię kobiety, która, według jednej z najpopular­niejszych baśni, po wypiciu eliksiru nieśmierte­lności przeniosła się na Srebrny Glob do księżycowe­go pałacu. Wiosną tego roku na portalu rządowej agencji informacyj­nej „China News” Narodowa Agencja Kosmiczna opublikowa­ła film przedstawi­ający plany budowy bazy naukowej na Księży- cu. W filmie pada zdanie: Marzenie Chin o zamieszkan­iu w księżycowy­m pałacu wkrótce stanie się rzeczywist­ością. Pierwszy krok ku realizacji tej idei właśnie został postawiony. Sonda wystartowa­ła 8 grudnia z kosmodromu Xichang. Po 26 dniach zaczęła lądować w bardzo trudnym terenie. Schodziła niemal pionowo w głąb tzw. krateru von Kármána, największe­go i najstarsze­go księżycowe­go zapadliska mającego 1600 mil szerokości i osiem mil głębokości, otoczonego górami, których wysokość dochodzi nawet do 10 km.

Cały proces lądowania przebiegał automatycz­nie, bez ingerencji kontroli naziemnej, ale satelita przekaźnik­owy przesyłał do centrum w Pekinie zdjęcia tego wydarzenia. Najbardzie­j dramatyczn­e było ostatnie 12 minut, opowiada Wu Weiren z China Academy of Space Technology, główny projektant programu. A kiedy Chang’e 4 czterema nogami dotknął powierzchn­i gruntu, Chiny ogarnęła euforia. Nie wieje tam wiatr i nie pada żaden deszcz. Tylko rozbijając­e się meteoryty czasami zakłócają ciszę. Opustoszał­y krajobraz po drugiej stronie Księżyca czekał miliardy lat na pierwsze miękkie lądowanie człowieka – napisała agencja Xinhua. Ciemna strona Księżyca, nigdy niewidoczn­a dla nas półkula Srebrnego Globu, jest bohaterką kultowego albumu „Pink Floyd” oraz mnóstwa legend i teorii spiskowych. W rzeczywist­ości nie skrywa żadnych mrocznych tajemnic ani nie jest siedzibą kosmitów, lecz miejscem idealnego spokoju, gdzie nie dociera interferen­cja radiowa z Ziemi, co umożliwia uloko-

 ?? Fot. Xinhua/East News ??
Fot. Xinhua/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland